Benedikt lékařský (čubet benedikt)

Cnicus benedictus

Benedikt lékařský neboli benedikt čubet patří mezi pozapomenuté byliny, ačkoliv se dříve s úspěchem používal na celou řadu potíží.

Benedikt léčivé účinky

Vzhledem se podobá obyčejnému bodláku, což se odrazilo i v jeho latinském názvu. „Cnicus“ totiž pochází z řeckého knikos a překládá se jako drápat či poškrábat. Domovinou byliny je oblast Středomoří, dává přednost spíše slunným místům a prakticky vždy se musí pěstovat.

Přívlastek benedictus se z latiny překládá jako požehnaný, důvodem toho je nejspíše fakt, že rostlina byla dlouhou dobu pěstována především v klášterních zahradách. Postupně si však začala získávat větší oblibu, což dokládá i celá řada lidových názvů – hořký bodlák, krasovlásek, ostropes, zaječí ouško nebo pcháč požehnaný. Používala se pro čištění krve, normalizaci tvorby žluče, zmírnění zažívacích obtíží a podporu trávení. Využívala se jako močopudný a potopudný prostředek. Používala se při morových epidemiích. Bylinu doporučoval i botanik a lékař italského původu Petr Ondřej Mathioli, který působil na Pražském hradě v letech 1554-1568 jako osobní lékař císaře Maxmiliána II.

Benedikt bývá často přidáván do aperitivů a léčivých vín. Je součástí bylinných směsí pro bylinné likéry, například sladkého likéru zvaného Benediktinka. Těsně po skončení 1. světové války dokonce došlo k neúspěšnému pokusu o využití benediktu v pivovarnictví jakožto náhražky chmelu.

Sušený žlutý květ benediktu se používá jako náhrada šafránu pro přibarvení pokrmů.

Dodnes se samozřejmě využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje hořčiny, silice, třísloviny a další účinné látky, které se společně podílejí na jeho účincích.

Účinky

  • Hořčiny, které bylina obsahuje, ji předurčují k tomu, aby zlepšovala trávení. Podporuje tvorbu a vylučování žluče, zlepšuje chuť k jídlu. Pomáhá při nadýmání, průjmech, žaludečních bolestech, nevolnostech. Optimalizuje složení a tvorbu žaludečních šťáv, potlačuje kvašení a hnití ve střevech.
  • Benedikt je vhodný při rekonvalescenci po operacích trávicího ústrojí.
  • Působí desinfekčně a antisepticky, má poměrně silné antibakteriální a antivirové působení a snižuje horečku. Posiluje imunitní systém a pomáhá při kašli.
  • Bylina zlepšuje vylučování kyseliny močové a celkově urychluje a reguluje látkovou výměnu, je také močopudná.  Využívá se při dně a revmatismu.

Polský recept na látkovou výměnu: Jednu až půldruhé lžíce byliny na sklenici vody povaříme 5 minut a pijeme 2 až 3x denně 1/4 až 1/2 skleničky, buď před jídlem, nebo mezi jídly.

  • Používá se při neuralgických bolestech.
  • Podporuje tvorbu mateřského mléka, zvyšuje jeho kvalitu a množství.
  • Pomáhá při nepravidelné menstruaci, přičemž se většinou doporučuje vypít 2 šálky čaje denně.
  • Benedikt lékařský (čubet)Zevně používáme odvar ve formě obkladů nebo vyplachujeme nehojící se rány a používáme při kožních potížích – ekzémech, lupénce, kožních zánětech, při růži (erysipel) nebo i bércovém vředu, omrzlinách.

Návod: 1 polévkovou lžíci bylin povaříme v 300 ml vody cca 5 minut a poté louhujeme 15 minut.

  • Sedací koupele (opět využíváme odvar) se doporučují při bílém svědivém výtoku a hemoroidech.
  • Při zánětu dásní lze použít odvar z benediktu jako kloktadlo.

Formy

Vhodnou formou je především nálev, připravovaný běžným způsobem z listů, květů či nati.

Recept: 1 čajovou lžičku byliny zalijeme 250 ml horké vody a necháme 15 minut louhovat. Dávkování je většinou 2-3x denně do jídla.

Kořen benediktu se může žvýkat při zápachu z úst či zánětu dásní. Dále lze použít benediktovou tinkturu.

Rostlina je vhodná pro samostatné užívání, ale i do směsí, především s pelyňkem, zeměžlučí, čekankou, islandským mechem a vachtou trojlistou. Diuretické účinky zvyšujeme kombinací s březovým listem, listem černého rybízu, semenem petržele a kořenem jehlice. Přidává se i do směsí na lupénku či na srdeční slabost.

V přiměřených, poněkud menších dávkách, je benedikt vhodný i pro podávání jak v pediatrii, tak i v geriatrii.

Benediktové víno podáváme pro podporu trávení a pro jeho posilující efekt.

Návod: 1 čajovou lžičku benediktu přidáme do 500 ml červeného vína a vaříme tak dlouho, až nám zbude 1/4 roztoku. Většího efektu docílíme použitím kořene místo nati. Benediktové víno podáváme po polévkových lžících nalačno.

Kontraindikace

Benedikt by se neměl užívat během těhotenství (během kojení již může, jelikož podporuje tvorbu mléka). Při těžších ledvinových poruchách je podávání byliny kontraindikováno. V ostatních případech se nedoporučuje překračovat doporučené dávkování.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Benedikt nať

Benedikt lékařský v kapkách