Artyčok a jeho účinky

Tuto rostlinu zná lidstvo již více než 5000 let. Ve starověkém Řecku a Římě byla hojně užívaná při nemocech jater, močového měchýře a na čištění krve. V té době artyčok považovali za silné afrodiziakum, proto ho do 16. století mnohé země zakazovaly ženám užívat.

Artyčok účinkyByl též velmi oblíben v kuchyni. Aby si ho římští boháči mohli vychutnávat po celý rok, konzervovali jej spolu s kmínem, octem a medem.

I dnes se hojně používá k přípravě jídel. Popularitu si získal především v Itálii, Španělsku a Francii. Přidává se do různých polévek, omáček, pečiva a nápojů.  Ve Vietnamu a Mexiku si oblíbili dokonce čaj z artyčoku. Zajímavostí artyčoků je i fakt, že aroma se ztrácí prakticky hned po seříznutí.

Přidává se i do kosmetických přípravků (mýdla, šampony, krémy).

Rostlina preferuje teplejší a slunečné oblasti. Dorůstá výšky přes 1 m. Její květ připomíná bodlák. Rostlina obsahuje vlákninu, vitamíny a další prospěšné látky. V léčitelství se užívá především list.

Vliv na zdraví

  • Artyčok významně působí na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Pomáhá v obnově střevní flóry. Celkově podporuje trávení a látkovou výměnu.
  • Zlepšuje vylučování škodlivin.
  • Podporuje funkci slinivky.
  • Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkem při léčbě cukrovky.
  • Artyčok se používá dokonce i při angině pectoris, ateroskleróze, astmatu, revmatismu a při všech problémech s cholesterolem.
  • Pomáhá při léčbě různých ekzémů a kožních onemocněních.
  • Stimuluje růst vlasů. Dle prověřených receptů se doporučuje vtírat čerstvou šťávu z artyčoku přímo do kořenů
    vlasů a po 2 hodinách smýt.

Kontraindikace

Artyčok by neměli přijímat lidé s hypoacidní gastritidou, hypertenzí, akutním onemocněním jater. Dále se nedoporučuje při žlučníkových kamenech, neprůchodnosti žlučových cest, chronickém selhání ledvin. Neměly by jej přijímat ani děti do 12 let, těhotné a kojící ženy.

Zdroje: Kniha Herbař léčivých rostlin. Jin Janča, Josef A. Zentrich. 1 díl.

Zmíněné produkty:

Artyčokový čaj (artyčok nať)