Vysoký tlak – co s tím?

Vysoký tlak co s tím?Vysoký krevní tlak je jedním z největších strašáků moderní doby. Řadí se mezi tzv. civilizační choroby, u kterých klasická medicína bohužel nedokáže s přesností nazvat příčinu a místo toho se uvádějí rizikové faktory. Nejčastějšími z nich jsou určitě stres, nesprávné stravování, hektický a sedavý způsob života.

Lidové léčitelství má na této problém svůj názor – za hlavní příčinu vidí narušení látkové výměny. Přičemž zvýšení systolického tlaku („horního“) je většinou spojováno s problémy s játry a vzestup diastolického tlaku („spodního“) s ledvinami.

V těchto případech se proto volí bylinky a bylinné směsi, které mají pozitivní vliv na tyto orgány a zároveň celkově podporují metabolismus. Mezi nimi je nutné obzvláště zmínit jmelí a hloh. Užívají se ve formě čajů, tinktur či se přidávají do směsí s jinými bylinkami.

Níže uvádíme několik účinných receptů, které byly prověřeny již mnohými. Asi nikdo Vám s určitostí nemůže říci, co přesně pomůže. Někomu více zabírá hloh, jinému zase česnek. Základní pravidlo je – vždy sledovat své vlastní pocity a pravidelně kontrolovat krevní tlak (doporučujeme 1x denně), abyste sami viděli, zda ta či ona metoda zabírá. Byliny a přírodní metody většinou působí pomalu, takže je nutné to vydržet a nevzdávat se. Tento problém dokázali zvládnout již mnozí, takže to dokážete i Vy!

Vysoký krevní tlak bylinky a další možnosti

  • Hloh

Hloh lze užívat v různých formách – nejčastějšími jsou čaj či tinktura.

Hlohová tinktura: 10 g květů přidáme do 100 ml lahve 45% alkoholu a necháme 2 týdny vyluhovat. Směs poté přecedíme, květy vylisujeme a tekutinu opět přes kávový (papírový) filtr přefiltrujeme a uschováme v menší uzavřené láhvi. Denně podáváme 20 (ženy) až 40 kapek (muži), před obědem a večeří, případně ještě 20-40 kapek před spaním.

Jmelí

Jmelí doporučovala užívat i známá bylinkářka Marie Treben. Ovšem je vždy nutné jej připravovat studenou cestou, takže níže uvádíme několik receptů.

Recept: Zalijeme 2,5 g jmelí bílého bez kuliček 150 ml studené vody a necháme luhouvat přes noc, následně scedíme. Denně užíváme 1 až 2 šálky.

Tinktura ze jmelí: jmelí nasypeme do vhodné nádoby se širším hrdlem a dobrým uzávěrem. Zalijeme ji čistým lihem nebo bezbarvou pálenkou (vodka, žitná), aby byla dobře potopená. Necháme ji na tmavém místě vylouhovat 6-8 týdnů, občas protřeseme. Přecedíme, vymačkáme, necháme několik dní usadit a pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou. Užíváme dlouhodobě 15-20 kapek tinktury 2-3 denně.

Víno ze jmelí: 30 g jmelí necháme louhovat cca 10 dnů v 0,7 l suchého bílého vína. Poté přecedíme a přefiltrujeme a denně podáváme 1-2 likérové odlivky, před jídlem. Pozor, zde je nutné dodržovat doporučené dávkování!

Jmelí v prášku můžeme podávat 3x denně v množství 1 čajové lžičky půl hodiny před jídlem. Může se zapíjet.

  • Bylinné směsi

Čajová směs: květ hlohu 50 g, větvičky jmelí 30 g, nať meduňky 20 g. Nesmíme vařit, používáme pouze macerát, a to 2-4 šálky denně. Nejlépe večer dáme do vody a příští den pijeme.

Druhý recept: Připravíme směs stejných dílů 20 g natě jmelí bílého bez bobulek, chmelových šištic a květů hlohu ostrotrného, použijte 2 čajové lžičky a přelijte 150 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a pijte 2x až 3x denně několik týdnů až měsíců.

  • Česnek

Vysoký krevní tlak bylinkyJiž od pradávna se s velkým úspěchem na vysoký tlak používal česnek. Tento recept je nutné prodělávat každé ráno nalačno: 1 drcený stroužek česneku zapijeme vodou, ve které je rozpuštěna 1 čajová lžíce jablečného octu.

Česneková tinktura: 50 g čerstvě naloupaného česneku dáme do láhve se 100 ml alkoholu (cca 45% např. vodka). Uzavřeme a necháme 2 týdny vyluhovat. Pak česnekové stroužky vylisujeme a vylisovaný zbytek v papírovém filtru přelijeme alkoholem. Tekutinu opět uzavřeme do menší láhve a denně užíváme po 25 kapkách, před obědem a před večeří.

  • Červená řepa

Na hypertenzi se též doporučuje šťáva z červené řepy (může být i z cukrové řepy), kterou smícháme v poměru 1:1 s medem. Směs uschováme v chladu a užíváme 3x denně 1-2 polévkové lžičky.

  • Další bojovníci proti hypertenzi

Vhodným řešením na vysoký tlak jsou určitě brusinky, které rozetřeme s cukrem a užíváme 1 polévkovou lžíci 3x denně po jídle.

Velice příjemným „lékem“ jsou jahody. Během sezóny musíme denně sníst 500 g čerstvých jahod. Asi polovinu ráno nalačno, zbytek jako předkrm k obědu a k večeři.

Recept s kvasnicemi nebo droždím: jezte 3x denně po 1 čajové lžičce pivních kvasnic nebo droždí po dobu 14 dní.

Pozor! Téměř všechny prostředky, hlavně ale jmelí, v první fázi tlak zvyšují! Teprve 4. dnem počínaje se tlak snižuje.

Strava a životní styl

Kromě užívání bylin se též doporučuje nezapomínat na potravinové doplňky. Jedním z nich je i koenzym Q10, který má významné postavení v energetických procesech a zároveň chrání lidské buňky před poškozením nepříznivými vlivy. Dalším důležitým prvkem je draslík, přičemž jej ve větším množství nalezneme například v banánech, bramborech, meruňkách a pomerančích.

V boji s krevním tlakem hraje samozřejmě zásadní roli i naše strava, pitný režim a styl života:

  • Je vhodné vyvarovat se tvrdému alkoholu a kouření.
  • Z pohybových aktivit se doporučují spíše klidné sporty – pomalá cvičení či jóga.
  • Odborníci nedoporučují jíst příliš tučná a smažená jídla.
  • Mělo by dojít k omezení spotřeby soli a kofeinu.
  • Je vhodné během dne dodržovat pitný režim.

Mezi obzvláště vhodné potraviny spadá například pohanka, sója, červená řepa, brokolice, kapusta, špenát, hrášek, mrkev, ořechy, jablka, melouny, meruňky, banány, hrozny či jahody.

No a na závěr přidáváme i jedno velmi oblíbené řešení – čokoládu s vysokým obsahem kakaa (minimálně 70 %), jelikož dle názoru některých dokáže nejen zvednout náladu, ale i pomoci v problematice vysokého tlaku.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, 7.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, http://tajemstvizdravi.cz/vysoky-krevni-tlak/

Zmíněné produkty:

Jmelí nať

Hlohové kapky (Hloh)