Výroba soli do koupele

Výroba soli do koupeleDomácí koupelovou sůl můžeme využít nejen pro sebe, ale zároveň se jedná o jednoduchý a časově nenáročný dárek. Vždyť není nad příjemnou vyhřátou koupel s voňavými léčivými bylinkami! Podporuje nejen relaxaci, ale pomáhá zmírnit únavu a stres, a spolu s bylinkami můžeme dokonce pomoci při některých zdravotních obtížích. Takže se pustíme do její výroby.

Suroviny:

  • sůl (např. himálajskou či sůl z Mrtvého moře)
  • pár kapek esenciálního oleje (můžeme použít i víc druhů)
  • bylinky
  • pytlík anebo nádobu s dobrým uzávěrem

Návod:

K vytvoření koupelové soli budeme potřebovat sůl, přičemž konkrétní druh záleží na vás, ale většinou se doporučuje sůl z Mrtvého moře či himálajská sůl. Do velké nádoby nebo vhodného pytlíku nasypeme cca 3 cm soli a k ní přidáme vámi vybrané bylinky. Mezi nejčastěji užívanými je určitě levandule, růže, heřmánek, máta, měsíček, meduňka, jitrocel, šalvěj apod. Podrobnější účinky bylinek naleznete v herbáři, ale například levandule, máta a meduňka podporují relaxaci a celkové uvolnění, heřmánek a měsíček zase příznivě působí na pokožku a mají protizánětlivé účinky, jitrocel je znám svými hojivými účinky. Do koupele můžete použít jednu, či kombinaci několika bylin.

Ve střídání vrstev pokračujeme až do vytvoření poslední vrstvy soli.

Před uzavřením na vrch kápneme několik kapek esenciálního oleje (cca 2-3 kapky) např. z levandule či meduňky. Pokud máte rádi oleje, tak lze ještě přidat lžíci např. nějakého oleje např. olivového či mandlového. Zavíčkujeme (v případě sáčku zauzlujeme) a pořádně vše protřepeme. Takto je vhodné nechat sůl odležet.

Pokud ji hodláte někomu darovat, tak je vhodné ji přesypat do ozdobnější nádoby či pytlíčku.

Použití: koupelovou sůl lze používat prakticky během celého roku, ovšem nejlépe právě během chladnějšího počasí. Množství soli, kterou do vany přidáváme, záleží na objemu použité vody, ale většinou jsou to cca 4-5 polévkových lžic. Koupelové soli lze též využít pro inhalace.

Zdroje: jaktak.cz

Zmíněné produkty:

Levandule květ

Růže květ

Heřmánek květ

Levandulová silice