Vlašské ořechy a zdraví

Vlašské ořechy a zdravíVlašské ořechy patří mezi nejstarší konzumované potraviny vůbec. Ořešák královský (Juglans regia) původně pochází z Asie, ovšem dnes na něj narazíme i v jiných oblastech světa. Zplaňuje jen výjimečně, proto se musí nejčastěji záměrně pěstovat. Tato tradice se však do nás dochovala minimálně z Babylónů a dle neolitických vykopávek jsou vlašské ořechy konzumovány již po dobu 8000 let! Především z listů stromu se získávalo barvivo, které se například využívalo pro obarvení vlasů.

Dnes jsou nedílnou součástí naší stravy – připravují se z nich nejen nejrůznější sladkosti a pečivo, ale i hlavních jídla a nápoje. Ovšem nemají význam jen v potravinářském odvětví, ale i zdravotním.

Obsahují totiž řadu významných látek např. vitamíny skupiny B, vitamín E, zinek, hořčík, prospěšné nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny, sacharidy a další. A to je teprve začátek.

Dejte si denně alespoň hrst vlašských ořechů a můžete žít déle a zdravěji. To tvrdí závěry výzkumu amerických a čínských vědců, který vyšel v odborném magazínu American Journal of Clinical Nutrition.

Vlašské ořechy účinky

  • Vlašské ořechy jsou bohatým zdrojem antioxidantů, takže se podílí na ochraně našich buněk.
  • Podporují snižování špatného cholesterolu (LDL). Mají pozitivní vliv na zdraví srdce a oběhové soustavy a mohou fungovat jako prevence nejrůznějších onemocnění. Čistí krev a cévy.

Vědecký výzkum z roku 2014 z Mnichova zaznamenal, že u účastníku výzkumu došlo k 5% snížení hladiny LDL cholesterolu již po 8 týdenním každodenním užívání ořechů.

  • Využívají se při hubnoucích kúrách, jelikož potlačují hlad.

Vlašské ořechy účinkyV americké vědecké studii z roku 2018 bylo potvrzeno, že vlašský ořech dokázal zmírnit hlad po 5 denním užívání.

  • Konzumace ořechů může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi.

V harvardském vědeckém výzkumu z roku 2014 bylo zjištěno, že konzumace 1 lžíce oleje z vlašských ořechů po dobu 3 měsíců dokázala snížit hladinu krevního cukru o 8%.

  • Všimli jste si někdy, že vlašské ořechy trochu připomínají lidský mozek? Podle staré moudrosti to rozhodně není náhoda. Mnohé vědecké výzkumy již poukázaly na to, že významně ovlivňují zdraví našeho mozku a celkově nervové soustavy. Podporují paměť a koncentraci.
  • Pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin ovlivňují naši náladu a mohou pomoci i v boji s depresí.
  • Vlašské ořechy příznivě působí na celkovou kondici člověka.
  • Jelikož obsahují řadu významných látek včetně minerálů a vitamínu, jsou vhodné i během těhotenství a kojení a doporučují se dětem.
  • Existují předpoklady, že by se vlašské ořechy mohly podílet na prevenci některých druhů rakoviny.

V přírodním léčitelství se velmi často využívají i listy (Foliům juglandis), sbírané nejlépe v červnu kolem deseti hodin dopoledne a pak zelené oplodí (Pericarpium juglandis nucum), které se sbírá těsně před sklizní ořechů v červenci a srpnu. Pro léčebné účely se též sbírají nezralé plody (Fructus juglandis inmaturus), když se dají ještě propíchnout špendlíkem.

Formy

Syrové ořechy je nutné velmi dobře rozkousat. V případě, že jsou pro organismus těžko stravitelné, pomůže, když se z nich odstraní tenká žlutá slupka. Mleté jsou vhodné pro lidi, kteří je nedokážou vcelku rozkousat. Z vlašských ořechů se dají připravit chutná a velmi zajímavá vegetariánská jídla.

Při ledvinových kamenech užíváme ořechový olej: Suchá jádra vlašského ořechu pomeleme a smícháme se stejným množstvím oleje. Druh oleje nerozhoduje, musí to však být olej lisovaný zastudena. Směs naložíme do uzavíratelné nádoby z tmavého skla nebo z kameniny a necháme 4 týdny macerovat. Užíváme 1 polévkovou lžíci jednou denně, před jídlem.

Kontraindikace

I u vlašských ořechů se musíme držet základního pravidla – vše s mírou. Pokud je užíváme poprvé, tak je vhodné začít s malými dávkami.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov