Valdemar Grešík – Natura s.r.o.

  Mnozí z vás se již určitě mnohokrát setkali s produkty Valdemara Grešíka, jelikož na ně lze narazit prakticky v každém bylinkářství či obchodě se zdravou výživou. Bohužel však jen málokdo dokáže říci něco více o muži, který stojí za zrozením této značky.

  Začátky…

  Valdemar Grešík - Natura s.r.o.Valdemar Grešík se narodil v Děčíně, kde žije dodnes s rodinou, a než se začal věnovat bylinkám, vystudoval VŠE v Praze. Později pracoval v Psychoenergetické laboratoři v Praze, přičemž po nějaké době se dokonce stal vedoucím výzkumu. V průběhu tohoto období stihl obhájit několik výzkumných prací týkajících se psychotronických fenoménů v medicíně, a později dokonce úspěšně reprezentoval československou psychotroniku na Světovém kongresu alternativní medicíny pořádaném WHO na Novém Zélandě.

  Postupem času se začal věnovat více a více bylinkám. Má za sebou studium oboru léčivých rostlin na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Kromě toho vedl semináře na 1. lékařské fakultě UK v Praze zaměřené na alternativní medicínu. Ovšem jeho zájem o bylinky má daleko hlubší tradici. Jeho praděd Viktor Greschik byl totiž světově uznávaným botanikem, a jeho otec dokonce pracoval u léčitele Mikoláška. Sám Grešík studoval nejen tradiční knihy, ale i recepty a zkušenosti např. od paní Kamenické, pana Vávry z Písku a dalších významných odborníků z této oblasti. Kromě toho tyto znalosti kombinoval s poznatky současné farmacie, čímž docílil hlubšího pojetí problematiky.

  Valdemar Grešík – podnikatel

  Dnes se již plně věnuje vývoji firmy Natura, kterou založil roku 1990 a která dodává přírodní produkty do bylinářství a lékáren po celé České republice a patří mezi největší ve své branži. Vyrábí na 150 druhů bylinných čajů, desítky druhů koření, 50 druhů kapek a více než 300 druhů léčivých bylin. Má sedm desítek zaměstnanců a roční obrat přesahuje 100 milionů českých korun. Ovšem jen málokdo tuší, že začátky nebyly vůbec jednoduché.

  Grešík totiž začínal prakticky od nuly a v období politické nestability. Sám o této době mluví jen velmi málo:

  „Původně jsem si myslel, že bylinky budou jen přivýdělkem k práci. První rok jsem si je sbíral sám, chodil po loukách v okolí Janova, něco jsem si sám pěstoval.“

  Grešík DěčínV Děčíně si později založil obchod, kde se nejdříve prodávalo asi jen 20 druhů čajů.

  Po krátké době již sběr bylinek nestačil pokrýt rostoucí poptávku, takže začal hledat vhodné dodavatelé bylinek a přírodních produktů. Mimochodem mnozí z nich spolupracují s firmou dodnes. Většina dodavatelů je z České republiky, některé produkty se však musí samozřejmě dovážet ze zahraničí. Sám Grešík podotýká, že původu bylin se přikládá velký význam. Většina z nich pochází ze Šumavy, Českého ráje a jižní Moravy. Veškeré ingredience se testují v analytické a mikrobiologické laboratoři. Každá nakupovaná šarže je podrobena laboratorní mikrobiologické kontrole nejen na plísně, ale i na salmonelu, Escherichia colli a další nebezpečné mikroorganismy.

  Přitom nejrychleji rostoucím segmentem výroby jsou právě bylinky, ročně se jich zpracuje cca 200 tun, což by se dalo přirovnat k nákladnímu vlaku o 40 vagonech.

  „Jsme prakticky na hranici. Sehnat další kvalitní byliny je poměrně obtížné. Naše koření je z 80 procent jemně nařezané, kdežto většina výrobců jej mele. Do kořenících směsí nedáváme sůl, glutamany, jen čistě koření nebo bylinky.“

  Valdemar Grešík

  Valdemar Grešík – léčitel

  Ovšem Grešík není jen podnikatel, ale i léčitel. Jeden z případů vyléčení se dokonce zapsal do novin:

  Mladý muž před několika lety málem nepřežil nehodu na divoké vodě. S kánoí se tehdy nadlouho potopil pod hladinu. Muž skončil v nemocnici jako spíše beznadějný případ s navždy poškozeným mozkem, v hlubokém bezvědomí. Lékaři mu nedávali žádnou šanci. „Mladíka však zachránil právě děčínský léčitel.

  Chlapce, jehož život visel na vlásku, přitom Grešík nikdy předtím, a dokonce ani v době nehody neviděl – pomohl mu na dálku a lékaři, kteří byli přímo u případu, prý o mladíkově „zmrtvýchvstání“ hovořili dokonce jako o zázraku.

  Grešík má podobných případů na kontě více: kromě řekněme běžnějších zdravotních potíží také třeba mladého australského autistu, jehož rodiče jej poprosili o pomoc. Grešík ho potíží zbavil, prý tak, že „propíchl“ příliš pevnou „slupku“ aury kolem chlapce.

  Léčitel sám potvrzuje, že lidem skutečně dokáže pomoci, více o tom, jak to dělá, však říci nechce, jelikož se jedná o nepřenosnou zkušenost a o zážitky, které se víceméně nedají popsat někomu, kdo je sám neprožil a nepociťuje.

   „Díky své léčitelské praxi mám vynikající zpětnou vazbu pro to, jak na pacienty působí. Během dvaceti let jsem léčil několik tisíc pacientů, a to je pro mě poměrně velký vzorek. Byla to dobrá příležitost vyzkoušet, které čaje jsou účinné a které méně. Tím nechci říct, že bych účinnost podávaných směsí zjišťoval pouze prostřednictvím léčitelské praxe; vycházím samozřejmě i ze znalosti jednotlivých rostlin. A mohu konstatovat, že směsi, které jsme připravili, nikdy neměly negativní ohlas.“

  Valdemar GrešíkGrešík na základě svých zkušeností a poznatků vydal knihu s názvem „Léčivé rostliny,“ kde uvádí kromě jiného i řadu receptů směsí, které má odzkoušené ve své praxi.

  „Bylinkami se zabývám víc než dvacet let, během kterých jsem měl přístup ke kvalitní literatuře a poznal jsem mnoho vynikajících odborníků. V knize jsem se snažil uvést recepty, které vám mohou připravit v kterémkoli bylinkářství, protože jsou složeny z běžně dostupných bylin. Nejsem příznivcem názoru, že čím exotičtější bylina, tím lepší účinek. Já osobně se snažím držet české bylinářské tradice vycházející z domácích rostlin, i když pochopitelně občas musím sáhnout „někam jinam.“ A mám dojem, že tento přístup funguje a je ve svých výsledcích úspěšný.“

  Vedle práce pro svou firmu se Grešík věnuje jako mecenáš i pořadatel podpoře umění a kultury ve městě. V letech 2006 až 2010 byl za Volbu pro město Děčín členem městského zastupitelstva a městské rady, kde byl odpovědný především za obnovu děčínského zámku a parku.

  Níže uvádíme několik otázek o bylinkách, na které odpovídal pan Grešík a které by vás určitě mohly zajímat.

  Od jakého věku mohou většinu druhů bylin užívat vnitřně i děti?

  Některé byliny (fenykl, lipový květ, meduňku) můžete podávat jako čaj pro doplnění tekutin v podstatě již od narození, u léčivých rostlin s výraznějším fyziologickým účinkem je lépe začít od 6 měsíce, vždy ale po konzultaci s lékařem či lékárníkem.

  Je efektivnější léčba odvary, čaji ze sušených bylin nebo pomocí tinktur?

  Nelze dát jednoznačnou odpověď, neboť některé účinné látky jsou lépe rozpustné ve vodě, některé např. v lihu. Vodné výluhy jsou určitě lepší při potížích trávicího traktu, močových cest a horních cest dýchacích. Tinktury mají snazší užívání a někdy rychlejší nástup účinku, jsou navíc snadno aplikovatelné.

  Musí bylinky, které prodáváte (spolu s bylinnými směsemi) projít kontrolou SZÚ?

  Některé byliny uvádíme na trh jako potravinové čaje dle příslušné vyhlášky, některé čaje a veškeré jiné preparáty prochází schválením SZÚ.

  Lze jemný heřmánkový čaj popíjet i během léta? Jen tak, bez cílení na nějakou potíž?

  Určitě, je to příjemné a zdravé.

  Existuje bylinka, které by nás dopředu připravila a následně ochránila před střevními potížemi hrozícími při cestě na dovolenou do zahraničí (Egypt atd.)?

  Jako prevenci bych spíše doporučil užívání jogurtů s bifidokulturami, ale ani to není stoprocentní. Jako velmi účinná první pomoc při průjmu se osvědčuje muškátový oříšek, asi tak kousek velikosti hrachu, ne více pro jeho mírnou jedovatost.

  Zdroje: decinsky.denik.cz, http://www.e-stranka.cz/regenerace/2003/02/gresik.htm,

  http://ihned.cz/c4-10133030-38008950-000000_d,

  https://www.respekt.cz/rozhovory/o-bylinach-s-valdemarem-gresikem,

  http://www.decinak.cz/cs/cs/decinak/ing-valdemar-grešík2093272654,

  https://ona.idnes.cz/lecitele-stale-pomahaji-lidem-d2p-/zdravi.aspx?c=A031212_002051_alt_medicina_pol,

  https://www.databazeknih.cz/zivotopis/valdemar-gresik-35233,

  https://byznys.ihned.cz/c1-62678790-sef-bylinkove-firmy-dava-svym-lidem-poukazky-na-slevy-u-mistniho-sevce-ci-knihkupce