Třtinový cukr a zdraví

(Saccharum officinarum)

Plantáž cukrové třtinyCukrová třtina je víceletá rostlina s masivními stébly, které mohou dorůstat do výšky až 6 m a vzhledem se podobají bambusu. Stébla obsahují cukr, tedy konkrétněji sacharózu, fruktózu a glukózu a právě kvůli tomu je rostlina hojně pěstována na plantážích v tropickém pásmu.

Tradice pěstování třtinového cukru započala v Indii. Evropa se o něm dozvěděla až díky Aleksandru Makedonskému. Ovšem v počátcích se jednalo o velmi drahou záležitostí, dokonce se mu jednu dobu říkalo „bílé zlato.“

To se však změnilo s objevením Ameriky, kdy ceny začaly klesat. V Česku jeho popularita roste až během středověku, do té doby se většinou sladilo medem. S časem cukrovarnictví začalo vzkvétat, a dokonce v roce 1841 v dačické rafinérii došlo k vynálezu prvního kostkového cukru, jedná se tudíž o český vynález.

O pokles obliby třtinového cukru si zasloužil Napoleon Bonaparte, který svou kontinentální blokádou zamezil dovoz anglického zboží na kontinent.

Cukrová třtina šťávaDnes se za největšího světového producenta považuje Brazílie. Dále se třtinový cukr pěstuje v Austrálii, Africe či v Indii, kde to vše začalo. Samotné sklízení probíhá díky strojům, ovšem v nedostupných místech se musí dodnes sklízet mačetami. Stébla se poté svážejí do cukrovarů, kde procházejí lisem a z vyteklé šťávy se vyrábí cukr, melasa a další vedlejší produkty. Melasa je jednak součástí samotného cukru, a jednak se užívá i samostatně jako sladidlo, nebo při výrobě některých nápojů. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Stébla se mohou užívat jako topivo, či surovina pro výrobu papíru, lepenek a umělohmotných výrobků.

Ze statistických výsledků vyplývá, že celkový objem cukru vyprodukovaný z cukrové třtiny činí cca 60%, zbytek se vyrobí z řepy.

Třtinový cukr a účinky

Třtinový cukr a zdravíCukr je obecně velmi důležitý pro náš organismus – má roli nejen v krevním oběhu, ale i nervové soustavě a dalších orgánech. Z toho plyne základní pravidlo – tento produkt musí být přítomný v naší stravě, ovšem měli bychom i u něj uplatňovat zlatý zákon „všeho s mírou.“

Zároveň zde hraje roli i jeho kvalita, která je často opomíjena. Takže jak odlišit kvalitní cukr od nekvalitního? Bílý rafinovaný cukr prochází chemickým procesem, při kterém je z něj odstraněna melasa. Tmavý cukr melasu obsahuje, ovšem často jen protože se do něj uměle přidává. Celkové množství je velmi malé, takže faktický rozdíl mezi dvěma druhy je minimální.

Další variantou je již zmíněný cukr třtinový, který melasu obsahuje již od počátku a ve větším množství. Mimochodem to určuje i výsledné zabarvení, tedy čím je cukr tmavší, tím víc je v něm melasy a logicky bude i více prospěšný pro náš organismus.

Dle údajů v USDA Nutrient database obsahuje třtinový cukr tyto látky: sacharidy, bílkoviny, vitamín B3, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, vápník, cholin, železo, fosfor, draslík, hořčík, sodík, mangan, selen, betain a další.

  • Podávání třtinového cukru podporuje funkci sleziny a jater.
  • Dodává energii, zlepšuje pozornost a paměť.

Právě třtinový cukr se nejčastěji používá při přípravě gurmánských jídel, jelikož dle slov kuchařů nezastíní chuť jiných ingrediencí.

Ovšem velkým problémem třtinového cukru je obrovské množství náhražek na trhu. Odlišit jej Vám často může pomoci etiketa, na které bude uvedeno „vyroben z cukrové třtiny.“

Kontraindikace

Samozřejmě by se třtinový cukr neměl užívat při cukrovce či alergii na cukr. Ovšem konzultace s odborníkem je určitě nutná i při onemocněních, kde obecně existují nějaká omezení v jídelníčku.

Třtinový cukr aneb naše budoucnost?…

Třtinový cukr určitě nefiguruje v našich životech jenom jako sladidlo. Využívá se například při výrobě biopaliva (ethanol), bioelektřiny či bioplastů, takže jeho oblíbenost bude nejspíše i na dále vzrůstat a možná jednou v budoucnu budeme již říkat „cukr nad zlato.“

Zdroj: Wikipedie, www.celostnimedicina, sugarcane.org, www.zamek-dacice.cz

Zmíněné produkty:

Třtinový cukr