Stévie a zdraví

Stévie a zdravíStévie cukrová (Stevia rebaudiana) pochází z hraniční oblasti mezi Paraguají a Brazílií, kde se využívá tamním obyvatelstvem již více než 1500 let. Patří do rodu Stevia čítající asi 150 druhů, ovšem pouze tento druh obsahuje sladké látky. V Paraguayi a Brazílii se nazývá Azúca-caá, neboli sladká tráva a používá se jako tradiční přírodní medicína a univerzální sladidlo.

První výzkumy rostliny začaly teprve koncem 19. století. V roce 1931 francouzští chemici Bridell a Lavielle získali z listů rostliny bílou krystalickou látku – čistý steviosid. Jedná se o jednu z nejdůležitějších obsahových látek. Steviosid je 300x sladší než sacharóza, přitom se jedná o vynikající přírodní a nekalorické sladidlo. Na rozdíl od cukru má příznivý vliv na zdraví a je vhodný při nadváze, kardiovaskulárních onemocněních a pro diabetiky.

Japonsko si stévii oblíbilo velmi rychle a již v roce 1954 začaly první výzkumy zaměřené na její potenciál. Japonská vláda dokonce nařídila zaměnit část sladidel právě stévií, přičemž mnozí se domnívají, že dlouhověkost Japonců je zapříčiněna právě konzumací stévie. Je obsažena v tamních nápojích, žvýkačkách a pokrmech. Oblibu si rostlina získala i ve USA, kde se kromě jiného využívá i v armádě.

V současnosti se velmi hojně pěstuje v Japonsku, USA, v Rusku, Bulharsku, ale i na Slovensku v okolí Staré Daly a pokusně i v České republice – na Moravě.

Zajímavým faktem je, že v letech 1995-1998 probíhaly pokusy se stevií i v České republice, a to na Institutu tropického a subtropického zemědělství ČZU v Praze. Na trhu se objevil i první ovocný čaj slazený listy stevie. Následně však byla výroba zrušena, což se ostatně týkalo i všech zemí EU, kde bylo užívání sladidla ze stevie zakázáno. Důvodem byla údajná toxicita steviosidu, což však nejen nebylo nikdy prokázáno, ale užívání tohoto sladidla v řadě zemí potvrzuje jeho nezávadnost přímo v praxi a dokázaly to i výzkumy Světové zdravotnické organizace (WHO). Pravým důvodem tohoto zákazu byl s největší pravděpodobností významný vliv loby, které se zabývají výrobou umělých sladidel. Nyní je již užívání stévie v EU povoleno.

Hlavní využití stévie je samozřejmě potravinářské, ovšem dnes se již postupně dostávají na povrch i léčivé účinky této rostliny. Existuje více jak 600 vědeckých výzkumů týkajících se jejich zdravotních účinků, přičemž každoročně toto číslo neustále roste.

Účinky

 • Stévie se doporučuje při zvýšené hladině krevního cukru a je tedy vhodná pro diabetiky. Užívání stévie umožňuje snižovat množství dávkovaného inzulínu a zároveň funguje jako prevence vzniku komplikací.

Americký vědecký výzkum z roku 2010 dospěl k závěru, že stévie pomohla účastníkům výzkumu významně snížit hladinu krevního cukru.

 • Podporuje zdraví cév a srdce.

Dle výzkumu z roku 2009 stévie pomohla snížit hladinu LDL („špatného) cholesterolu a naopak zvýšit HDL cholesterol („hodný“) již po měsíčním každodenním užívání (http://www.krepublishers.com/02-Journals/S-EM/EM-03-0-000-09-Web/EM-03-2-000-2009-Abst-PDF/EM-03-2-137-09-047-Sharma-N/EM-03-2-137-09-047-Sharma-N-Tt.pdf)

 • Zároveň existují pozitivní předpoklady o možnosti využití stévie při snižování krevního tlaku, jak to nasvědčují některé výzkumy (https://www.livescience.com/39601-stevia-facts-safety.html).
 • Podporuje imunitní systém a je známá svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky, takže ji lze použít například při přípravě kloktadel.
 • Působí močopudně a zmírňuje otoky.
 • Napomáhá zdraví zubů, a proto se často přidává do zubních past či vod. Působí protizánětlivě a antibakteriálně a předchází tvorbě zubního kazu i vzniku paradentózy, urychluje hojení při vzniklých poranění v dutině ústní.
 • Příznivě ovlivňuje trávicí soustavu.
 • Podporuje zdraví pokožky a urychluje hojení ran bez vzniku jizev. O těchto účincích stévie vědí i mnozí výrobci kosmetiky, takže se často přidává do přípravků na akné, ekzémy a problematickou pleť.
 • Pravidelné užívání příznivě ovlivňuje pohybovou soustavu.
 • Existují již výzkumy, které se zkoumají možnost využití stévie v boji s rakovinnými buňkami např. při rakovině prsu nebo střev.
 • Jelikož se jedná o nekalorické sladidlo, tak je samozřejmě vhodná při dietách a hubnutí.
 • Pravidelné užívání stévie taktéž pomáhá zbavit se závislosti na nikotinu či alkoholu.

Formy

Stévii je možné podávat jak samostatně, tak i v nejrůznějších směsích. Vyskytuje se v různých formách – od čerstvé, přes sušenou, až po prášek či extrakt v kapkách. Přidává se do nápojů a nejrůznějších pokrmů. Nálev připravujeme běžným způsobem.

Nežádoucí účinky

Předávkovaní bylinou prakticky nehrozí, neboť ve velkých dávkách je sladkost až odporná. Její využití pro zcela malé děti a těhotné a kojící ženy je ještě předmětem výzkumu, ale zdá se, že ani v tomto případě nehrozí – při rozumném využívání – žádné nebezpečí.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Stévie list

Sladidlo ze stévie Fytostevin