Rýže a zdraví

Oryza sativa

Rýže a zdravíDle jedné staré čínské legendy se pevnost Velké čínské zdi vysvětluje tím, že při jejím budování byla využívaná vařená rýže. Přičemž se v ní opravdu rýže našla, takže asi není kouře bez ohně.

Rýže nejspíše pochází z Asie, je totiž známo, že byla pěstována v Indii a Číně před více než 6500 lety. V Evropě se objevila až kolem roku 1000 n. l. Přímo na území Čech se dostala až kolem 16. století. Přičemž se sem dodnes dováží ze subtropických oblastí celého světa.

V některých orientálních kulturách je rýže symbolem plodnosti. V tom se nejspíše skrývá původ široce rozšířeného zvyku házet rýži na novomanžele. Brahmáni nosí rýži v plátěných váčcích, zavěšených na krku, jako amulet a ochranu proti zlu. Džbánek s rýží, postavený na zápraží, prý ochraňuje dům a jeho obyvatele.

Podle světového žebříčku se 90 procent veškeré rýže pěstuje i spotřebuje v Asii. A je tam natolik populární, že se často asociuje s bohy – v Indii s bohyní bohatství Lakšmi, v Japonsku zase s bohem slunce Amatereshu-Omi-Kami. Kromě toho je samotné slovo rýže identické se slovem jídlo.

V jedné japonské vesnici Inakadate jsou místní farmáři natolik vynalézaví, že vytvářejí z polí, kde sází rýži, opravdové umělecké unikáty. Přitom využívají různé barevné odrůdy. Tato tradice se zrodila v roce 1993 a pokračuje dodnes. Každoročně se na nové dílo sjíždějí podívat přes 15 000 turistů.

Obrazce pole rýže Mona Lisa pole rýže

Druhy rýže

Dnes existuje celá řada druhů, avšak to nejrozšířenější je právě rýže setá. Pěstuje se na zavodněných polích, jelikož potřebuje klíčit ve vlhkém prostředí. Velkou popularitu si získaly staré asijské rýžové terasy. Podrobnější informace o nich a jejich fotografie naleznete na tomto odkazu: https://tajemnaasie.cz/ryzove-terasy-yuanyang/

Hnědá rýže je nerafinovaná a celozrnná. Při její přípravě se pouze odstraní svrchní slupka, která obklopuje rýžové zrno. Dodnes není úplně jasné, zda je zdravější bílá či hnědá rýže, je to velmi podobné jako u sporu s cukrem. Jedni říkají, že v bílé rýži se zachovává málo prospěšných látek, druzí však namítají, že tam zase nejsou některé škodlivé.

Účinky rýže na zdraví

Ne nadarmo je rýže jedním z prvních produktů, které mohou jíst malé děti. Jedná se totiž o velmi prospěšnou surovinu, jejíž účinky jsou velmi pestré.

Je zdrojem bílkovin a vlákniny. Obsahuje značné množství hořčíku, manganu, fosforu, vápníku, selenu, draslíku, železa i zinku. Z vitamínů jsou v ní především zastoupeny vitamíny skupiny B, vitamín E a K.

 • Druhy rýže
  Druhy rýže

  Využívá se jako zdroj energie.

 • Podporuje zdraví krevního oběhu a pozitivně ovlivňuje krevní tlak, krevní cukr a cholesterol. Proto se často užívá diabetiky a hypertoniky.
 • V lidovém léčitelství se používá při ledvinových kamenech a jako prevence jejich vzniku.
 • Celkově podporuje trávení a podporuje zdraví trávicího ústrojí. U národů, které konzumují rýži pravidelně, bylo zjištěno, že méně trpí nádorovými onemocněními střev a konečníku.
 • Rýže neobsahuje lepek, je proto vhodná pro nemocné s nesnášenlivostí pšenice a pro pacienty s celiakií.
 • Má vliv na imunitu.
 • Podporuje zdraví kostí a svalů.
 • Má pozitivní vliv na vlasy, nehty, pokožku.
 • Ovlivňuje nervový systém.

Nežádoucí účinky?

S ohledem na to, že rýže je osvědčená potravina, není předepsáno dávkování. Při podávání rýže nejsou známy žádné nežádoucí nebo škodlivé účinky, snad s výjimkou eventuálního přejídání, které by přetěžovalo metabolismus.

Rýže a hubnutí

Rýže je známá svým pozitivním efektem i na náš metabolismus, proto se velmi často používá při dietách. V jednom z výzkumů bylo zjištěno, že má velmi pozitivní vliv na obezitu.

Koření na rýži

Koření může výrazně zlepšit chuťovou kvalitu rýže. Mezi ty nejznámější koření, která se k ní hodí, patří kari, kardamom, kurkuma, česnek, libeček, muškátových oříšek, šafrán, chilli, hřebíček, majoránka, koriandr či zázvor.

Rýže recept

Doba vaření max. 30 min

 • Sklenice rýže (nejlépe Basmati)
 • 1 cibule
 • 1 stření/velkou mrkev
 • 1 cuketa
 • 5-6 středních/velkých žampiónů/hlíva ústřičná
 • Koření dle chuti (viz výše zmíněné či lze použít i koření na polévku, koření s cibulkou)
 • Sýr (volitelné)

Příprava: Rýži (1 sklenice) vaříme cca 10 min. Mezitím smažíme 1 očištěnou a nakrájenou cibuli, 1 nastrouhanou mrkev (střední či velkou), 1 nakrájenou cuketu, 5-6 nakrájených a očištěných žampiónů (či hlívu ústřičnou). Přidáme koření a výsledek smícháme s rýží. Směs posypeme nastrouhaným sýrem. Podáváme jako přílohu či hlavní jídlo.

Dobrou chuť!

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, ncbi.nlm.nih.gov