Protizánětlivé bylinky

Protizánětlivé bylinkyZáněty se dodnes dle klasické medicíny považují za málo jasná onemocnění a jen těžko se definují. Jedná se vlastně o obrannou reakci organismu, ale i tak je to většinou pro nás problém, který musíme nějakým způsobem řešit. Příroda nás ani v této situaci nenechala na holičkách a připravila nám řadu protizánětlivých bylinek.

U zánětů se často doporučuje užívat tzv. lihovodných roztoků. Některé byliny totiž obsahují látky nerozpustné ve vodě, ale rozpustné v lihu. Tedy vodný výluh z nich je méně účinný než tinktura. V některých případech však tinkturu nelze použít, a proto volíme kompromis. Do čaje přidáme určité množství tinktury, a této formě říkáme „lihovodný roztok.“

Jednou z nejznámějších protizánětlivých bylin je řepík lékařský. Je vhodný na záněty dásní, hlasivek, bronchitidy, recidivující záněty, záněty kloubů a sliznic. Příprava čaje z něj je velmi jednoduchá – jednu čajovou lžíci byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5-10 min louhovat. Scedíme a užíváme nejlépe 2-3 denně. Tento nálev lze používat i jako prevenci zánětů. Řepíkový odvar lze též kloktat při chrapotu a zánětech v krku, což doporučoval i Jiří Janča. Též lze dělat obklady na záněty pokožky. Odvar připravíme ze 2-3 čajových lžic řepíku, které 2-5 min povaříme.

Na záněty mandlí, krku, zubů, dutiny ústní a hrtanu se doporučuje používat šalvěj lékařskou. Můžeme připravit čaj: 1 vrchovatou lžíci zalijeme 250 ml vody a necháme odstát a následně scedíme. Z byliny lze též udělat obklad či ji použít ve formě kloktadla.

Dále musíme samozřejmě zmínit heřmánek lékařský, který má silné protizánětlivé působení. Je vhodným řešením jak pro děti, tak i dospělé. Využívá se na potíže žaludku a střev, ale též zevně například na záněty spojivek (doporučuje se promývání a obklady) a kožní potíže. Heřmánkový čaj připravujeme obvyklým způsobem – jednu vrchovatou lžičku přelijeme vařící vodou a necháme cca 5 min odstát. Užíváme několikrát denně.

Další silně protizánětlivou bylinkou je měsíček lékařský. Ten působí proti nejrůznějším bakteriím, plísním, kvasinkám a virům, využívá se na záněty trávicí soustavy a i některé gynekologické obtíže. Zároveň má ještě detoxikační účinky. Lze jej použít jak vnitřně ve formě čaje (1 vrchovatou lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody) či tinktury (hrst květu zalijeme 1 litrem alkoholu a necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C), nebo zevně jako mast, obklady, výplachy. Pomáhá totiž i na zevní záněty (např. oční a ušní záněty).

Lichořeřišnice větší bývá často neprávem přehlížená, ačkoliv se jedná o velmi silnou protizánětlivou bylinku. Jedná se totiž o přírodní antibiotikum, které je však šetrné k přirozené mikroflóře. Používá se na urogenitální oblast – záněty močových cest a močového měchýře, ledvin, záněty vaječníky, prostatu. V těchto případech se doporučuje užívat lihovodný roztok. Bylinka též dobře působí na záněty dýchacích cest. Vhodnou formou užívání je tinktura z lichořeřišnice či nálev připravovaný běžným způsobem (1 vrchovatou lžičku byliny přelijeme šálkem vroucí vody a necháme cca 10 min louhovat, následně přecedíme).

Domácí tinktura z lichořeřišnice recept: hrst lichořeřišnice vložíme do lahve a zalijeme 40% alkoholem (můžeme použít např. vodkou). Necháme cca 2-3 týdny v temném místě a občas protřepeme. Po uplynutí této doby scedíme. Doporučuje se užívat cca 15-20 kapek 3x denně.

Lišejník islandský se řadí mezi nejlepší přírodní antibiotika a používá se na záněty v ústech, hltanu a trávicí soustavě: 10-15 g večer přelijeme 1,5 1 vody a ráno odvaříme na 1 litr. Po vychladnutí vmícháme 150 g medu. Podáváme ráno nalačno 2 polévkové lžíce a vždy po hodině další lžíci, až do spotřebování. První den uložíme v termosce, další dny v lednici, ale ne s teplotou nižší než 5 °C. Kúru je vhodné zahájit v pátek a provést ji přes víkend. Pomáhá také při žaludečních vředech.

Na záněty horních cest dýchacích je určitě vhodný popenec břečťanovitý či lipový květ. Lípu užíváme jak ve formě čaje (1 čajovou lžičku květu lípy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 5-10 min louhovat, čaj lze přisladit medem), tak i například sirupu, což je vhodné hlavně u dětí. Nálev z popence břečťanovitého: 1 polévkovou lžíci natě přelijeme vařící vodou a necháme 5-10 minut přikryté vyluhovat. Denně pijeme 3 šálky, mezi jídly.

Čerstvá šťáva s aloe vera působí jako antibiotikum a často se užívá při potížích s trávením – zácpě, chronickém zánětu tlustého střeva, nechutenství. Zevně se s velkým úspěchem aplikuje na hnisavé rány, kožní záněty, popáleniny, jizvy i flegmony. Olejová emulze je vhodná pro léčení popálenin II. a III. stupně, ale může se použít i na popáleniny po ozařování. Využívá se i jako prevence proti jejich vzniku.

Bazalka pravá je mimořádně univerzální bylina, která má protizánětlivé účinky a působí mírně antibioticky. Využívá se na podporu trávení, jaterní činnost, křečové bolesti, nadýmání. Podporuje vykašlávání a je vhodným doplňkem při řešení průduškového astmatu. Posiluje práci srdečního svalu. Mírně uklidňuje, vyživuje nervy a je vhodná při nespavosti a migréně, při psychogenně podmíněných závratích. Tlumí bílý výtok.

Brutnák lékařský má rozsáhlé vnitřní i zevní použití. Vnitřně jej podáváme tam, kde je třeba zajistit ochranu sliznic, tedy hlavně při zánětech a vředových chorobách v trávicím traktu (příprava: 1 čajovou lžičku byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 5-10 min louhovat). Zevně jej aplikujeme jako kloktadlo nebo obklad, například na špatně se hojící rány nebo bércové vředy. Močopudného účinku se využívá nejen v urologii při zánětech močových cest, ale také v revmatologii.

Na gynekologické záněty je velmi vhodný kontryhel obecný. Existuje jak ve formě tinktury (příprava: cca 100 g byliny zalijeme 500 ml alkoholu (slivovice, vodka, režná apod.) a necháme odstát asi 10 dnů ve vhodné nádobě, poté přecedíme), tak i čaje a vhodné jsou též koupele, obklady. Čaj se připravuje tradičním způsobem – vrchovatou čajovou lžičku zalijeme 250 ml vody a necháme odstát, následně přecedíme a užíváme 2-3 denně.

Záněty nervů se řeší s pomocí třezalky tečkované, která se někdy též označuje jako „arnika pro nervy.“ Vhodná je především ve formě tinktury či čaje. Čaje se připravuje běžným způsobem – jednu čajovou lžičku zalijeme 250 ml vody, jen spaříme a krátce vyluhujeme. Příprava tinktury: 2 plné hrsti třezalkových květů, nasbíraných za suchého slunečného dne, zalijeme 1 litrem alkoholu (např. vodka) a necháme stát 3 týdny na slunci nebo na teplém místě.

Na záněty trávicího traktu se doporučuje čekanka obecná (čaj: jednu čajovou lžičku čekanky zalijeme 250 ml vroucí vody, zakryjeme a necháme cca 10 minut vylouhovat). Zevně ji lze aplikovat při očních zánětech (užívá se výhradně květ) nebo na zanícené klouby. Spařenou nať vložíme do polštáře nebo podobné látky a přiložíme na bolestivé místo. Provádíme 2-3x denně.

Při zánětu šlach, svalů, kostí, vaziva, svalů a kloubů se používá hlavně kostival lékařský. Většinou se podává ve formě obkladů či masti. Vhodné je též přikládat čerstvé listy. Podobné účinky jako kostival má i arnika, kterou lze použít jak ve formě tinktury, tak i masti.

Odvar z kostivalu: 100 g kořene kostivalu v 0,51 studené vody přivedeme k varu, pak necháme přikryté 15 minut vyluhovat a přecedíme. Používáme k obkladům.

Při zánětu žil se doporučuje hlavně jírovec maďal neboli kaštan. Lze ze něj připravit obklady, koupele a používá se též mast. Vnitřně se užívá kaštanová tinktura. Příprava tinktury: cca 40 g nasekaných kaštanů, které necháme louhovat v 3 dcl cca 40 % lihu (např. vodka). Po týdnu louhování přecedíme.

Protizánětlivý čaj:

Bylinky na zánětČaj, který „čistí“ krev a současně působí protizánětlivě: nať komonice lékařské 40 g, květ černého bezu 20 g, květ měsíčku 20 g, nať mařinky vonné 10 g, nať třezalky 10 g. Připravíme nálev a podáváme 4x denně šálek.

Na noc můžeme připravit obklady: Flanelový hadřík namočíme do ricinového oleje, vymačkáme, přiložíme na nemocné místo, přikryjeme několika vrstvami novin a nahoru dáme ještě nějakou látku na přebalení.

Můžeme užívat i tzv. univerzální protizánětlivý čaj ve složení: meduňky, třezalky, šalvěje po 30 g, heřmánku, máty, listů podbělu po 20 g. Čaj, který připravujeme jako nálev, má mimořádné protizánětlivé účinky a podáváme jej 3x denně, obyčejně před jídlem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin 1. díl, Jiři Janča, Josef A. Zentrich, http://bylinkopedie.cz, http://www.bylinkyprovsechny.cz