Propolis účinky

Propolis účinkyO propolisu se v posledních letech mluví čím dál, tím více. Ale proč? Co je na něm tak významného?

Na začátku bychom si měli připomenout, že propolis je specifická hustá lepkavá hmota nejčastěji žlutohnědé barvy. Tvoří ji směs pryskyřic, vosků, balzámů a dalších látek, kterou včely připravují sběrem výlučků z pupenů květů a dřevin.

Slovo „propolis“ vzniklo z řeckých slov „pro – před“ a „polis – město,“ což odkazuje na hlavní funkci této látky, a tou je ochrana „včelího města“ neboli úlu. Včely ji totiž používají při stavbě svého obydlí, plní nejen funkci tmelu a izolace, ale i dezinfekce.

Obsahuje více než 300 komponentů, mezi nimiž nalezneme organické sloučeniny, třísloviny, éterické oleje, flavonoidy a další.  Množství jednotlivých obsažených látek se může lišit v závislosti na místě sběru, času apod.

Dle staletých zkušeností přírodní medicíny se ochranné účinky propolisu uplatňují nejen ve včelím úlu, ale i v lidském organismu. Z historických pramenů se dozvídáme, že jej lidé využívali pro jeho léčebné účinky již v antických dobách. V Asýrii se aplikoval na rány a nádory a Řekové jej využívali při řešení hnisavých zánětů.

Účinky

 • Propolis je znám svými antimikrobiálními, antivirovými, antiseptickými a protizánětlivým účinky, celkově podporuje naši imunitu. Je často označován za „přírodní antibiotikum,“ přičemž ačkoliv je v přírodě „používán“ tisíce let – nebyla dosud pozorována rezistence na jeho účinek ze strany bakterií.

Při horečnatých onemocněních se používá tinktura (1 kávová lžička ve skleničce vody) nebo čaje 2 až 3x denně.

Štefan Demeter ve své knize Apiterapie píše:

„ Antibakteriální, antivirové a antiparazitární vlastnosti propolisu jsou tak účinné, že vnitřek včelího úlu je považován za mnohem sterilnější než nejčistší operační sál… Podle posledních vědeckých poznatků je až 50 % rakovinových onemocnění virového původu. V živočišné říši dokonce 70 %. Seriózní výsledky z výzkumu byly získané při pozorování 16 tisíc osob v Dánsku, podle nichž byli pacienti ošetření při různých onemocněních propolisem. Až u 95 % se prokázaly pozitivní výsledky léčení propolisem. Propolis též příznivě působí proti vzniku osteoporózy a zubního kazu.“

 • Podporuje regeneraci a lokálně může mít znecitlivující účinky.
 • Tonizuje organismus.
 • Je vhodný i při trávicích potížích, například při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku či gastritidě.
 • Je vhodný při opakovaných infekcích dýchacích cest.
 • Využívá se při bolestech hlavy.

Pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a dlouhodobé vnitřní podávání tinktury 1x až 3x denně 10 až 30 kapek ve skleničce vody nebo čaje. Tinkturu používáme preventivně i v období bez potíží, ale v nižších dávkách.

 • Podporuje snižování krevního cukru.

Včelí úlPodává se 1x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo ve skleničce vody nebo čaje. Při tomto onemocnění je vhodné po 2 až 3 týdnech užívání na 1 až 2 týdny vynechat.

 • Pomáhá při cystách.

Vhodné je v místě cysty potírat pokožku několikrát denně tinkturou nebo mastí a vnitřně používat tinkturu 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

 • Při hlasivkových potížích se doporučuje kloktání tinktury ředěné vodou nebo použití spreje.

Vnitřně se používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Vhodné jsou i zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché s mastí.

 • Propolis se podílí na snižování vysokého krevního tlaku v kombinaci s mateří kašičkou.
 • Velmi často se používá zevně – ve formě obkladů, mastí a tonik. Podporuje rychlejší hojení a chrání před infekcemi. Doporučuje se při padání vlasů, problémech s dásněmi, aftech, mykózách, při proleženinách, popáleninách, hnisavých ranách, bércových vředech a dalších kožních potížích. Pomáhá při bradavicích a kuřích okách.

Z vědecké studie z roku 2015 vyplynulo, že propolis podporuje rychlejší hojení popálenin (1)

Na dětské a atopické ekzémy se nejčastěji používá mast z propolisu. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou, kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou.

Při kožní plísni používáme tinkturu alespoň po dobu 3 týdnů každý den. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Poté je vhodné na týden přerušit a pokračovat ještě 2x až 3x po třech týdnech. Je-li na počátku pokožka popraskaná a pocit pálení je příliš silný, je možné použít tinkturu ředěnou vodou alespoň 1:1 nebo tak, aby na poškozené pokožce nepálila. Vhodná je i mast pro první nebo druhé ošetření. Nesmí však přijít do krvácející rány. Při plísni ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř.

Primář chirurgického oddělení nemocnice v Boskovicích MUDr. B. Handl ve své knize Včelí produkty v lékařství píše:

„Propolis se nejčastěji užívá k léčení kuřích ok a bradavic. Stačí kousek propolisu přiložit na bolavé místo a ovázat. V posledních letech se zvlášť osvědčil při léčení kožních plísní a různých otlaků. Může se rozpustit v lihu a natírat nemocné místo nebo pouze v lihu rozmělnit. Dají se tímto způsobem udělat i masti.”

 • Existují již výzkumy, které se zabývají protinádorovými účinky propolisu.

Ing. Štefan Demeter, CSc. ve své knize Apiterapie – léčení včelími produkty uvádí seznam neduhů, při kterých je propolis nápomocný:

„Dnes se propolis využívá vnitřně i zevně při léčení

 1. kožních onemocnění – ekzémů, akné, zánětů,
 2. pomáhá při vypadávání vlasů,
 3. zlepšuje kvalitu pleti,
 4. pomáhá v boji proti plísním, při odřeninách a popáleninách,
 5. při léčení žaludečních vředů, zánětech a bolestech žaludku, zlepšuje trávení a činnost střev,
 6. účinkuje při léčbě vysokého krevního tlaku, alergií či zubního kazu,
 7. využívá se proti paradentóze,
 8. pomáhá při léčbě hemeroidů,
 9. pomáhá udržovat vynikající zdraví posilováním imunitního systému,
 10. na propolis velmi citlivě reaguje bakterie pod názvem MRSA, která je vůči lékům dosti odolná,
 11. při chřipce, nachlazení, zánětech v krku, bronchitidě,
 12. při zápalu plic,
 13. při bolestech uší (zejména při zánětu středního ucha),
 14. při bolesti hlavy a migréně,
 15. při bolesti zubů,
 16. při odstraňování bradavic, při ekzémech, vyrážkách, herpesu, mykóze,
 17. při omrzlinách,
 18. při léčení otevřených ran,
 19. při léčení kloubového revmatismu,
 20. při dně,
 21. při infekci močových cest, onemocnění ledvin,
 22. při plynatosti střev, střevní infekci,
 23. při žaludečním kataru, vředech a viróze,
 24. při žlučníkových kamenech,
 25. při poruchách krevního oběhu,
 26. při skleróze.

Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo při onemocnění:

 1. tlustého střeva,
 2. očním zánětu,
 3. dně a kloubovém revmatismu,
 4. zánětu a infekci jater,
 5. artritidě,
 6. skleróze, skleróze multiplex,
 7. onemocnění předstojné žlázy (prostaty),
 8. na záněty vedlejších nosních dutin,
 9. při oparech,
 10. odřeninách a dalších.“

Formy

Propolis můžeme užívat ve formě tinktury, mastí, tonik či surový.

Propolisovou tinkturu se většinou doporučuje užívat denně po dobu šesti týdnů, poté je vhodná dvouměsíční pauza. Návod, jak si připravit domácí tinkturu:

Recept na propolisovou tinkturu

Ale propolis můžete používat i jinak. Někteří léčitelé doporučují ze surové hmoty vyrobit tenké plátky, mírně je ohřát a přikládat na tělo (tzv. propolisový koláč). Jiní radí několik minut žvýkat surový propolis.

Upozornění: u propolisu existuje možnost alergické reakce u přecitlivělých osob, proto je vhodné před jeho použitím provést zkoušku: Stačí ho nakapat na vnitřní stranu předloktí. Protože propolis je opravdu silný alergen, alergie by se měla projevit přibližně za 1-3 hodiny projevit.

Zdroje: pleva.cz, vcelarenihrou.cz

Zmíněné produkty:

Propolis surový

Propolisová tinktura (propolisové kapky)

Propolisová mast

Propolisové mýdlo