Kittlova mast a tajemný doktor Kittel

O záhadném lékaři koluje celá řada legend a mýtů. Někteří tvrdí, že se prý upsal samotnému ďáblovi, aby mu předal tajemství léčebné masti. Jiná pověst zase tvrdí, že mast vznikla díky krádeži kouzelného pláště, kde byl prý schovaný tajemný recept její přípravy. Lidé ho nazývali „severočeským Faustem“ nebo „ďáblovým doktorem.“ Avšak nebyla to snad jen lidská závist a nedůvěra, které daly vzniknout těmto bajkám?

Tajemný lékař Jan Kittel se narodil na začátku 18. století v Šumburku (dnes Krásná) v Jizerských horách. Jako malý přežil morovou epidemii. Navázal na léčitelskou tradici své rodiny a o jeho schopnostech uzdravovat znali nejen v Čechách a na Moravě, ale i v Německu. Vyznal se v bylinkách a různých diagnostických a léčebných technikách. Ve svém sídle Burk si zřídil lékárnu, kde sám připravoval léky, masti, čaje a balzámy dle svých receptů. Kromě toho bylo několik pokojů odvedeno pacientům, kteří v nich přebývali po dobu léčby. Známá Kittlova mast prý tehdy léčila vše, co souviselo s problémy s krví, takže takřka se jednalo o všelék.

Dnes je již její znění poupravené, avšak její léčivá síla nezmizela. Součástí masti je hojivý včelí vosk, síra, která účinně pomáhá hlavně na kožní problémy, a kafr, který má hojivé a antiseptické účinky a zlepšuje prokrvení.

Kittlova mastKittlova mast účinky

  • Používá se hlavně na poranění kloubů, artrózu, artritidu.
  • Podporuje kosti.
  • Pomáhá při pohmožděninách svalů, bolestech zad.
  • Regeneruje chrupavku.
  • Může pomoci i na některé kožní problémy (akné, plísně, ekzémy, lupénka).

Jak mast aplikovat?

Obvykle se doporučuje ji používat 3x denně po dobu trvání problému. Po nanesení se důkladně vtírá a postižené místo se ještě pár minut masíruje, aby se kůže dobře prokrvila.

Zdroje: www.kitl.cz

Zmíněné produkty:

Kittlova mast (mast se sírou)