Javorový sirup účinky

  Javorový sirup účinky

  Dnes půjde řeč o jednom z hlavních symbolů Kanady a vůbec Severní Ameriky – javorovém sirupu. Ten si postupem času získává čím dál, tím více fanoušků po celém světě. Existuje již i mezinárodní institut javorového sirupu (International Maple Syrup Institute – IMSI), který vznikl v roce 1975 a jeho úkolem je chránit a podporovat tento přírodní sladký produkt.

  Mnozí též sirupu přezdívají „tekuté zlato,“ přičemž důvodů k tomu je hned několik…

  Jak to všechno ale začalo?

  Kdy přesně se tato sladká pochoutka začala vyrábět, nikdo neví, ovšem existuje řada lidových legend, které její vznik vysvětlují:

  „Jeden z válečníků zasekl v hněvu tomahavk do javoru a šťáva vytékající ze stromu se náhodou smíchala ve vědru s vodou. Když v ní pak válečníkova manželka uvařila maso, překvapila všechny jeho sladká chuť a objev byl na světě.“

  Co se týče historického kontextu, tak je doloženo, že se indiáni naučili získávat hustou tekutinu z kmenů javoru již dávno před příchodem Kolumba. První evropští osadníci tuto dovednost převzali a šířili dále.

  Jak se javorový sirup vyrábí?

  Sirup se vyrábí z mízy některých druhů javoru (nejčastěji z javoru cukrového, černého, červeného a stříbrného). V přesně stanovenou dobu na jaře se strom napichuje a začne z něj vytékat tato čirá tekutina prakticky bez chuti. Tento proces lze u jednoho stromu opakovat i v průběhu dalších let. Nejlépe vytéká, když v noci mrzne a přes den se teplota pohybuje kolem 5 °C. Na kvalitě sirupu se dokonce odráží počasí – zamračená obloha má za následek chuťově nevýrazný sirup.

  Po několika dnech shromažďování se šťáva začne pomalu vařit. Vzniká tak koncentrát, sirup s charakteristickou barvou a vůní. Po přefiltrování máme hotový produkt.

  Pro získání jednoho litru javorového sirupu, je zapotřebí až 40 litrů javorové mízy, proto je cena konečného výrobku tak drahá. V roce 2012 dokonce došlo ke zcizení až 6 milionů liber tohoto sladkého zboží z přísně střežených quebekských skladů, což se následně do historie zapsalo jako jedna z největších zemědělských krádeží všech dob. Ačkoliv později byli někteří zločinci dopadeni, tak i přesto se třetinu z odcizeného sirupu nepodařilo vrátit.

  Javorový sirup použití

  Za starých časů bývalo vaření tohoto sirupu první radostnou známkou jara a podílely se na něm celé rodiny. Ačkoliv byl proces výroby mnohem náročnější než dnes, tak i přesto se během něj zpívalo a veselilo a dodnes se zachovala celá řada lidových písniček oslavujících tuto sladkou tekutou pochoutku.

  Více než 80% světové produkce javorového sirupu pochází z Kanady, především z Quebecu, v USA je největším producentem Vermont.

  Jaký by měl být?

  Kvalita javorového sirupu se pozná podle jeho barvy. Obvykle se říká, že čím je tmavší, tím intenzivnější bude jeho chuť, a čím světlejší, tím bude chuť jemnější a vyváženější.

  Sirup obsahuje řadu významných látek včetně manganu, zinku, organických kyselin a dalších významných látek.

  Jaké jsou jeho účinky?
  • Přispívá k podpoře imunity a ochraně buněk před poškozením.

  Dle lékařského časopisu Pharmaceutical Biology čistý javorový sirup obsahuje 24 různých antioxidantů (http://cfs.nrcan.gc.ca/publications?id=28297).

  • Výzkumné práce z roku 2017 též naznačují, že tento sirup může být nápomocný při užívání antibiotik, jelikož podporuje jejich lepší práci v boji s bakteriemi (https://www.newswise.com/articles/no-more-superbugs-maple-syrup-extract-enhances-antibiotic-action/sc-swhn).
  • V rozumných dávkách má příznivý vliv na trávení.

  Japonští vědci zkoumali účinky javorového sirupu na buňkách tlustého střeva (CRC) v různých fázích rakoviny, od proliferace, migrace až po invazi. Podávání javorového sirupu mělo inhibiční efekt na postižené buňky (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4358083/). Bohužel pro nedostatečné množství výzkumu však nelze dle těchto výsledků usuzovat na jeho schopnosti v této sféře.

  Kde všude jej můžeme využít?

  Můžeme jej použít jako sladidlo, všude, kde se jen dá. Dodává studeným i teplým pokrmům zajímavou chuť. Je ideální k palačinkám, toastům a chlebíčkům. Výtečně nahrazuje cukr v pečivu a dezertech, obzvláště dobře se hodí do koláčů, ve kterých jsou vlašské či jiné ořechy. Použití má i při přípravě marinád nebo během pečení masa. Někteří si ho dávají do čaje, kávy a dalších nápojů.

  A na závěr…

  Ačkoliv nad mnohými sladidly vyhrává svou nutriční hodnotou, tak i přesto nesmíme zapomínat, že přeci jenom je to sladidlo a není třeba to s ním přehánět.

  Zdroje: https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/javorovy-sirup-zdrave-sladidlo/, https://vitalitis.cz/2016/08/12/javorovy-sirup-studie-naznacuji-ze-ma-protirakovinne-ucinky/, https://www.stoplusjednicka.cz/javorovy-sirup-nostalgicke-kouzlo-davnych-casu

  Zmíněné produkty:

  Kanadský javorový sirup