Javorový sirup účinky

Javorový sirup účinky

Dnes půjde řeč o jednom z hlavních symbolů Kanady a vůbec Severní Ameriky – javorovém sirupu. Ten si postupem času získává čím dál, tím více fanoušků po celém světě. Existuje již i mezinárodní institut javorového sirupu (International Maple Syrup Institute – IMSI), který vznikl v roce 1975 a jeho úkolem je chránit a podporovat tento přírodní sladký produkt.

Mnozí též sirupu přezdívají „tekuté zlato,“ přičemž důvodů k tomu je hned několik…

Jak to všechno ale začalo?

Kdy přesně se tato sladká pochoutka začala vyrábět, nikdo neví, ovšem existuje řada lidových legend, které její vznik vysvětlují:

„Jeden z válečníků zasekl v hněvu tomahavk do javoru a šťáva vytékající ze stromu se náhodou smíchala ve vědru s vodou. Když v ní pak válečníkova manželka uvařila maso, překvapila všechny jeho sladká chuť a objev byl na světě.“

Co se týče historického kontextu, tak je doloženo, že se indiáni naučili získávat hustou tekutinu z kmenů javoru již dávno před příchodem Kolumba. První evropští osadníci tuto dovednost převzali a šířili dále.

Jak se javorový sirup vyrábí?

Sirup se vyrábí z mízy některých druhů javoru (nejčastěji z javoru cukrového, černého, červeného a stříbrného). V přesně stanovenou dobu na jaře se strom napichuje a začne z něj vytékat tato čirá tekutina prakticky bez chuti. Tento proces lze u jednoho stromu opakovat i v průběhu dalších let. Nejlépe vytéká, když v noci mrzne a přes den se teplota pohybuje kolem 5 °C. Na kvalitě sirupu se dokonce odráží počasí – zamračená obloha má za následek chuťově nevýrazný sirup.

Po několika dnech shromažďování se šťáva začne pomalu vařit. Vzniká tak koncentrát, sirup s charakteristickou barvou a vůní. Po přefiltrování máme hotový produkt.

Pro získání jednoho litru javorového sirupu, je zapotřebí až 40 litrů javorové mízy, proto je cena konečného výrobku tak drahá. V roce 2012 dokonce došlo ke zcizení až 6 milionů liber tohoto sladkého zboží z přísně střežených quebekských skladů, což se následně do historie zapsalo jako jedna z největších zemědělských krádeží všech dob. Ačkoliv později byli někteří zločinci dopadeni, tak i přesto se třetinu z odcizeného sirupu nepodařilo vrátit.

Javorový sirup použití

Za starých časů bývalo vaření tohoto sirupu první radostnou známkou jara a podílely se na něm celé rodiny. Ačkoliv byl proces výroby mnohem náročnější než dnes, tak i přesto se během něj zpívalo a veselilo a dodnes se zachovala celá řada lidových písniček oslavujících tuto sladkou tekutou pochoutku.

Více než 80% světové produkce javorového sirupu pochází z Kanady, především z Quebecu, v USA je největším producentem Vermont.

Jaký by měl být?

Kvalita javorového sirupu se pozná podle jeho barvy. Obvykle se říká, že čím je tmavší, tím intenzivnější bude jeho chuť, a čím světlejší, tím bude chuť jemnější a vyváženější.

Sirup obsahuje řadu významných látek včetně manganu, zinku, organických kyselin a dalších významných látek.

Jaké jsou jeho účinky?
  • Přispívá k podpoře imunity a ochraně buněk před poškozením.

Dle lékařského časopisu Pharmaceutical Biology čistý javorový sirup obsahuje 24 různých antioxidantů.

  • Výzkumné práce z roku 2017 též naznačují, že tento sirup může být nápomocný při užívání antibiotik, jelikož podporuje jejich lepší práci v boji s bakteriemi.
  • V rozumných dávkách má příznivý vliv na trávení.

Japonští vědci zkoumali účinky javorového sirupu na buňkách tlustého střeva (CRC) v různých fázích rakoviny, od proliferace, migrace až po invazi. Podávání javorového sirupu mělo inhibiční efekt na postižené buňky. Bohužel pro nedostatečné množství výzkumu však nelze dle těchto výsledků usuzovat na jeho schopnosti v této sféře.

Kde všude jej můžeme využít?

Můžeme jej použít jako sladidlo, všude, kde se jen dá. Dodává studeným i teplým pokrmům zajímavou chuť. Je ideální k palačinkám, toastům a chlebíčkům. Výtečně nahrazuje cukr v pečivu a dezertech, obzvláště dobře se hodí do koláčů, ve kterých jsou vlašské či jiné ořechy. Použití má i při přípravě marinád nebo během pečení masa. Někteří si ho dávají do čaje, kávy a dalších nápojů.

A na závěr…

Ačkoliv nad mnohými sladidly vyhrává svou nutriční hodnotou, tak i přesto nesmíme zapomínat, že přeci jenom je to sladidlo a není třeba to s ním přehánět.

Zdroje: rehabilitace.info, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Javorový sirup BIO