Jalapeno

JalapenosPapričky jalapeno jsou především oblíbené ve Spojených státech, přičemž v Mexiku se řadí mezi nejčastěji pěstované odrůdy.

Tamní obyvatelé je nazývají různě – cuaresmeños, chiles gordos či huachinangos. V uzené a sušené podobě je též známe pod názvem „chipotle.“ Název „jalapeno“ je odvozen od názvu hlavního města státu Veracruz v Mexiku – Jalapa.

Zralé papričky většinou dorůstají 5 – 9 cm a jsou sytě červené. Tyto rudé lusky však slouží především k výrobě chipotles, čerstvé jalapeños se nejčastěji prodávají zelené.

Pokud dáváte přednost spíše mírně pikantnímu koření, tak toto chilli bude pro vás správnou volbou. Jeho pálivost se pohybuje v rozmezí pouhých 3500 a 8000 SHU a zpravidla klesá s tím, jak paprička dozrává.

Sběr a následná úprava jalapeños se provádí pouze v rukavicích a následně se skladují při teplotě cca 7 °C. Mimochodem právě tento druh papriček se jako první v roce 1982 podíval do vesmíru spolu s kosmonauty z NASA.

Svou oblibu si jalapeños získaly již před dávnou dobou – hojně je užívali již Aztékové.

Dodnes se přidávají do nejrůznějších jídel – hlavních chodů a příloh. Využívají se při přípravě salátů, omáček, masa, ryb, pizzy. Lze je opékat či naopak zmrazit, ovšem v ledničce by neměly být déle než 2 týdny. Někteří je dokonce přidávají do sladkých pokrmů či domácí čokolády (v mleté podobě) a nápojů.

Původně však byly papričky přidávány do potravin hlavně proto, aby se jídla rychle nekazila. Až později byly zjištěny kladné účinky, kterými tato zelenina oplývá.

Účinky

Papričky totiž obsahují řadu významných látek včetně capsaicinu, vitamínů skupiny B, vitamíny A, E, K, C, PP a dalších.

  • Capsaicin je známý pro své antibakteriální a analgetické účinky.
  • Mají pozitivní vliv na krevní oběh, tlak, cholesterol. U některých bylo zaznamenáno snížení hladiny LDL cholesterolu („špatného cholesterolu“).
  • Vyznamenávají se čistícími schopnostmi, podporují přirozenou obranyschopnost a působí jako antioxidant.
  • Podporují metabolismus a trávení, přirozenou mikroflóru. Využívá se i při hubnutí.
  • Ovlivňuje vyplavování endorfinů, což podporuje zlepšení nálady a zvyšuje odolnost vůči stresu. Jalapeno kladně působí i na spánek.

Kontraindikace

Před užíváním tohoto koření by se měli poradit lidé s většími trávicími potížemi či komplikovanými onemocněními. Neměl by se užívat během těhotenství a kojení. Zároveň se nedoporučuje podávat malým dětem.

Recept Jalapeno zapékané ve slanině:

Jalapeno se slaninou a sýremČas přípravy: cca 25-30 min

Počet porcí: 12

Suroviny:

  • 6 čerstvých jalapeños
  • 200 g tvarohového sýru (lze použít např. mascarpone)
  • 12 kousků slaniny

Nejdříve papričky rozkrojíme podél a získáme 2 stejné poloviny. Vnitřek vyjmeme a poloviny naplníme sýrem. Poté již jalapeños obalíme slaninou a zapékáme 20 min při teplotě 190 stupňů.

Dobrou chuť!

Zdroje: Wikipedie