Osvědčené babské rady na nachlazení

Kašel, rýma, horečka

I když nám moderní doba nabízí řadu příležitostí a novinek, tak i přesto bychom neměli zapomínat na tradice, které nám mohou výrazně pomoci. Babské rady čerpají ze zkušeností našich předků a jsou prověřeny již mnohými generacemi. Většinou se jedná o velmi jednoduché a levné metody, které jsou však vždy 100% přírodní.

Existuje jich celá řada a my se dnes zaměříme na ty, které vám mohou pomoci překonat nachlazení, chřipku a symptomy, které je nejčastěji doprovázejí.

Babské rady při kašli

 • Jednou z hlavních rad při kašli a obecně nachlazení či chřipce je pití velkého množství teplého čaje.

Dostatečná hydratace organismu je prvním a zásadním krokem k návratu zdraví. Neměli bychom pít nápoje, které naopak tělo dehydratují, nebo bychom měli jejich množství alespoň omezit.

Při kašli jsou vhodné jak bylinné směsi, tak i čaje připravené z jedné bylinky například jitrocele, lípy nebo šípků. Ideální je též čaj z podbělu, který si na jaře můžete sami nasbírat či použít sušenou bylinu. Usnadňuje vykašlávání a tlumí zánět. Ochutit jej lze medem a citrónem. Na vlhký kašel zabírá jitrocelový čaj ve směsi s mateřídouškou 1:1.

Ovšem lze použít nejen čistě bylinné čaje, ale i například uvařit vodu a přidat do ní med a citrón. Ačkoliv se to nezdá, je to vynikající a velmi jednoduchý způsob jak překonat jakékoli nachlazení a lze ji i bez obav podávat dětem. Další možností je pít ovocné přírodní čaje – malinový, brusinkový a další, které obsahují řadu vitamínů a podpoří náš organismus.

 • Velmi pomáhá také cibulová šťáva s medem. Nakrájíme cibuli, potřeme ji medem a počkáte pár hodin, než pustí šťávu, kterou pak třikrát denně po lžičkách užíváme. Díky medu chutná i dětem a rychle zabírá, přičemž tento recept užívali s úspěchem ještě naši prababičky!
 • Při kašli je též vhodné sádlo namazané na hrudníku nebo kostivalová mast s kafrem. Dále lze použít prsní balzám.
 • Pytlík se solíJednou z nejúčinnějších metod na kašel je prohřívání obyčejnou solí. Zahřejeme dostatečné množství soli na suché pánvi či v mikrovlnné troubě a vložíme do plátěného sáčku (pokud nemáte vhodný sáček, tak lze využít i menší polštářový povlak, množství soli odhadneme dle pytlíku či například dle objemu pánve). Sáček zavážeme a zamotáme jej do jednoho či vícero ručníku. Následně jej pro kontrolu přiložíme ke své tváři – musí příjemně hřát nikoliv pálit!

Až poté jej přiložíme ke hrudi či zádům. Abyste sáček nemuseli během prohřívání neustále držet v ruce, můžeme jej  upevnit například šálou či větším ručníkem. Při prohřívání hrudi dbejte pozor na to, abyste nedrželi sáček na srdci.

Ručníky postupně odstraňujeme v procesu ochlazování sáčku, přičemž opět dbáme na to, abychom pociťovali jen příjemně pocit. Sůl většinou udržuje teplo cca 30-60 min, takže se doporučuje prohřívat přibližně 2-3 x denně. Nedoporučuje se hned poté vycházet ven. Vhodné je prohřívání večer před spaním, přičemž se sáčkem lze bez obav usnout. Stejně lze prohřívat i bylinnými polštářky, ovšem sůl drží teplo déle.

Níže uvedeme několik dalších přírodních metod, které zabírají při kašli:

 • Bylinný čaj

Smícháme hrst květů lípy, hrst listů jitrocele, hrst květů černého bezu a hrst drcených sušených šípků. Z této směsi zalijeme 2 lžíce litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po mírném vychladnutí zcedíme, výluh osladíme 2 lžícemi medu a můžeme začít popíjet. Tento čaj je vhodný i pro děti, má příjemnou chuť a usnadňuje odkašlávání.

 • Cibulový čaj

Dvě oloupané cibule pokrájíme, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme zhruba 15 minut. Následně scedíme a dosladíme medem. Zjemnit vývar můžeme trochou mléka nebo lžičkou másla. Další varianta „čaje“ je bez mléka či másla, zato se skořicí, hřebíčkem, zázvorem, které přidáme do vaření. Dochutit ho na závěr můžeme ještě citronem. Měli bychom jej užívat dva až třikrát denně – uleví dýchání, zlepší odkašlávání.

 • Ořechový vývar

Ten je vhodný na dráždivý suchý kašel. Vyloupáme 12 vlašských ořechů a namočíme je do půl litru vody. Necháme louhovat 4 hodiny a poté je 30 minut vaříme, přičemž v průběhu neustále doléváme, abychom měli stále půl litru vývaru. Opět přisladíme medem.

Babské rady na rýmu

 • Koupel nohouPokud nedoprovází rýmu teplota, tak je jedním z nejúčinnějších a nejlepších metod horká lázeň nohou.

Princip spočívá v tom, že vezmeme vhodnou nádobu či velkou mísu a nalijeme do ní horkou vodu z kohoutku. Mezitím přivedeme obyčejnou vodu ve velkém hrnci k varu a připravíme ji vedle naší nádoby s vodou z kohoutku. Nezapomeňte si též nachystat nějaký hrnek, ručník a ponožky.

Následuje samotná koupel nohou, kdy postupně přilijeme vodu z hrnce v malé dávce (cca hrnek) do naší mísy s vodou z kohoutku. Následně již do mísy ponoříme nohy, přičemž je postupně dáváme dovnitř a ven, tak abychom se nespálili. Jakmile se teplota uvnitř trochu ochladí a již nebude nutné vytahovat nohy ven, tak opět přilijeme další vodu z hrnce a celý proces opakujeme do té doby než vyčerpáme všechnu předpřipravenou vodu.

Koupel nohou by měla trvat alespoň 10 min. Do vody můžeme pro zvýšení efektu přidat bylinky jako je heřmánek, šalvěj, levandule či hořčice. Po ukončení procedury si vezmeme na nohy silné ponožky a vlezeme hned do postele. Takovou lázeň je vhodné provádět hlavně večer před spánkem a to několik dní dokud rýma nezmizí.

 • Další prověřenou babskou radou na rýmu a celkově nachlazení pro dospělé je užít před spánkem 100-150 ml suchého bílého vína. Pijeme jej po doušcích a zásadní podmínkou v tomto případě je – alespoň hodinu před tím nic nejíst!
 • Zastydlou rýmu pomáhá uvolnit rozmačkaná vařená brambora. Tu si v ubrousku přiložíme na čelo, převážeme šátkem a do vystydnutí necháme působit.
 • Při rýmě je vhodné použít polštář se šalvějí, na kterém lze buď přímo spát, nebo si jej položit vedle sebe pro lepší dýchání během spánku.
 • Rýma za sebou nese i problém s podrážděným a načervenalým nosem, takže je vhodné si jej pravidelně mazat léčivou mastí, například s obsahem heřmánku, měsíčku nebo propolisu.

Další rady na rýmu:

 • Cibule na rýmu

Osvědčeným domácím lékem je obyčejná cibule. Talíř s čerstvě nakrájenou cibulí postavíme poblíž postele. Éterické oleje pročistí nos a působí dezinfekčně na sliznici. Užívat ji lze i jako šťávu: cibuli nakrájíme a promícháme se lžící medu. Vylouhovanou šťávu polykáme po lžičkách, případně si ji dáme do vlažného čaje.

 • Heřmánkový čaj

Osvědčeným receptem na rýmu je obyčejný heřmánkový čaj. Bylina má protizánětlivé účinky, osladíte-li si čaj po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Heřmánek je výborný nejen na pití, ale také na inhalování.

Silný heřmánkový výluh ještě horký dáme do mísy, skloníme nad ni hlavu přikrytou ručníkem a inhalujeme. Díky tomu se uvolní dutiny.

 • Anýz a badyánové kapky

Anýz a badyán účinně bojují proti chřipkovému viru.

Babské rady na bolest v krku

 • Při bolestech v krku pomůže již zmiňovaný heřmánkový čaj s medem, ale také čaj ze šalvěje, řepíku.
 • Jednou z nejvhodnějších metod při bolestech v krku je kloktadlo. Využít lze takové byliny jako šalvěj, heřmánek, řepík či yzop. Stačí si připravit odvar z nich a následně v pravidelných intervalech kloktat.
 • Pomáhá také popíjení či kloktání Vincentky a Priessnitzův obklad. Ten připravíme tak, že namočíme šátek do studené vody, přikryjeme jej fólií a ručníkem a necháme zapařit. Pokud jej přiložíme na hrudník, tak pomáhá i proti kašli a zahlenění průdušek.
 • Účinné kloktadlo lze připravit i z obyčejného citrónu. Vymačkáme šťávu z jednoho středně velkého citrónu a kloktáme ji. Opakujeme 2 až 3x denně.

Další rady:

 • Při bolestech v krku si lze připravit jednoduchý zábal, který lze aplikovat na noc. Na pruh plátýnka namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku, aby se utvořila tenoučká vrstvička. Přikryjeme dalším plátýnkem, dáme na krk a ovážeme teplým šátkem.
 • Máte-li potíže s hlasivkami, vyzkoušejte ohřátou vincentku s mlékem v poměru půl na půl. Aby se účinek zvýšil, povaříme v nápoji i cibuli.
Babské rady na horečku
 • Výtečnou bylinou na snížení teploty je černý bez. Čaj z jeho květů obsahuje navíc mnoho vitamínů. Zalijeme jej horkou vodou a necháme cca 10 minut louhovat, pak scedíme.
 • Tužebník je vynikající močopudná a potopudná rostlina. Využívá se zejména při chřipkách a různých infekčních onemocněních doprovázených horečkou. Snižuje horečku, mírní bolesti a působí protizánětlivě.
 • Dále je velmi vhodnou bylinou vrbová kůra, která se používá pro snížení horečky a při nachlazeních.
 • Pro snížení horečky se též doporučuje přikládat na hlavu a plosky nohou tvaroh, který horkost vytahuje.
 • Ke snížení velmi vysoké horečky slouží studené zábaly. Tělo zabalíme do mokrého prostěradla, přes ně suchou osušku a překryjeme se peřinou. Po chvíli se osprchujeme, osušíme a opět se uložíme do postele.
 • Při rozjeté chřipce pomůže skořicový čaj s medem a mlékem. Výborně uvolní zahleněný krk a na sliznice působí protibakteriálně.
Prevence nade vše

Existuje celá řada přírodních přípravků, které podporují naši obranyschopnost a my zde zmíníme alespoň některé z nich.

 • Jednou z nejznámějších a nejúčinnějších variant je určitě šípek či echinacea. Obě byliny jsou známé tím, že podporují naši imunitu a obsahují řadu významných látek, které posílí organismus. Z šípků si lze připravit čaj a echinacea neboli třapatka se vyskytuje v nejrůznějších formách – sirup, tinktura a další. Oblíbenou variantou je též zázvor, ze kterého se připravuje čaj, nebo se užívá v práškové formě či jako sirup.
 • ČajIdeální prevencí proti nachlazení a pro podporu imunity je také konzumace syrového česneku či citrónu.
 • Na začínající chřipku je vhodný čaj ze 2 lžiček bezového květu a šípků, 1 lžičky meduňky a mateřídoušky. Všechny bylinky zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Do čaje přidáme pomerančovou šťávu nebo med.
 • Vhodnou metodou podpory imunity pro dospělé je i přírodní svařené víno s citrónem.
 • Šťávu ze 2 citrónů smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou. Přidat můžeme i šťávu z jednoho pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého chladného období.
 • Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citrónů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamín C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní „zobání“ těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.

Přejeme vám hodně zdraví!

Zdroje: Osobní zkušenosti, Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz,  bylinky.zdrave.cz