Svařené víno aneb jeho účinky na zdraví

Vánoční čas se pomalu a jistě blíží, a proto není divu, že řeč půjde o jednom z jeho hlavních atributů – svařeném víně. Abychom si vychutnali tento příjemný hřejivý nápoj, není nutné vystát frontu na vánočních trzích, můžeme si jej totiž vychutnat přímo doma. Ale nejdříve bychom si měli něco říci o jeho účincích…

Mnozí se určitě budou divit, když tento nápoj nazveme zdravým, ale je to opravdu tak. Vždyť ne nadarmo se často poukazuje na to, že v zemích, kde se pravidelně pije víno, je zaznamenáno méně případů srdečních onemocnění a obecně se tam lidé dožívají delších let. Věděli jste například, že kvalitní víno pomáhá rychleji překonat nachlazení? A to zdaleka není vše. Bohužel se však v dnešní době často zapomíná na základní pravidlo, které platí u každého produktu – vše s mírou. Tento zákon je často přehlížen a díky tomu začíná víno škodit. Ale uznejte sami, když sníte najednou 3 kg mrkví, asi taky nebudete zářit štěstím, že?

Vraťme se, ale k hlavnímu dnešnímu tématu. Svařené víno neboli lidově „svařák“ je teplý nápoj vyráběný převážně z červeného vína a bylinného odvaru. V současnosti se ještě často doslazuje cukrem a podává s plátky citrónu. Konečný výrobek musí obsahovat minimálně 50 % podílu vína a minimální skutečný obsah alkoholu 7 % objemových, přičemž však nesmí překročit maximální skutečný obsah alkoholu 14,5 % objemových.

Jelikož většina z vás určitě často jezdí do sousedních států, tak již tento výrobek moc dobře znáte pod názvem Glűhwein, což je zkratka slova glühenderwein neboli „horké víno.“ V Maďarsku se mu přezdívá forralt bor a v anglicky mluvících zemích jej nazývají mulled wine, a dokonce se na jeho počest slaví národní den svařeného vína.

Svařené víno„Svařák“ však v žádném případě není novinkou moderní doby. Moc dobře jej znali již v antickém Římě, kde do vína přidávali nejrůznější koření, a tím vytvořili základ tohoto nápoje. Jedna z vůbec prvních dochovaných kuchařek v historii kuchařka Marca Gavia Apicia již uvádí nápoj z vína, skořice, badyánu, bobkového listu, tymiánu a koriandru. Mimochodem takový nápoj v minulých dobách, vůbec nebyl tou nejlevnější záležitostí a mohly si jej dopřát pouze vyšší vrstvy občanů.

Samotný vynález nápoje je však dodnes opředen řadou legend. Z nichž jedna z nich vypráví příběh malého italského městečka, které se připravovalo na návštěvu významných velmožů. Přímo před jejich příjezdem se však zjistilo, že připravené víno je příliš kyselé. Jelikož však již nezbývalo do příjezdu pánů moc času, přišel jeden z vinařů s nápadem přidat do vína kousky ovoce a koření, aby chuť vylepšili. A nejspíše se nápad vydařil, jelikož jej v takové podobě pijeme dodnes.

Víno s kořením se postupně začalo užívat i v starověké medicíně. Do nápoje se přidávali nejrůznější bylinky dle konkrétních potíží pacientů.

Římská říše padla, měnily se epochy a normy, ovšem oblíbenost svařeného vína neklesla. Katalánský lékař Arnald z Villanovy jej například doporučoval ve svých rukopisech Regiment de Sanitat při léčbě nejrůznějších nemocích. Zajímavostí je i fakt, že jednu dobu se nápoji přezdívalo hippocras (hipocras), což opět poukazuje na jeho zjevné účinky na zdraví.

Účinky svařeného vína

  • Víno obsahuje řadu flavonoidů, jejich složení se liší technologickým zpracováním a odrůdou vína. Ty působí jako antioxidanty a podporují zdraví krevního oběhu a obecně se podílí na zpomalování stárnutí. Současné výzkumy prokazují zásadní vliv resveratrolu na zpomalení změny DNA. Dalším mechanizmem účinku pití mírného množství vína je příznivé působení na srdce a ochranu před srdečními onemocněními.

Doktor Lorgeril z francouzské univerzity v Grenoblu studoval spolu se svými kolegy účinek vína na vzorku 353 mužů středního věku (od 40 do 60-ti let), kteří měli jeden infarkt za sebou. Muži, kteří konzumovali dvě skleničky vína denně, na rozdíl od abstinentů snížili riziko druhého infarktu o 50%.

  • Nápoj pomáhá chránit i plicní tkáň. Látka resveratrol podporuje snižování úrovně škodlivých chemikálií v plicích, takže slouží jako prevence vzniku mnohých onemocnění. Dále se podílí na ochraně nervové soustavy. Některé studie již poukázali, že lidem, kteří umírněně pijí víno, hrozí menší riziko postižení demencí a Alzheimerovou chorobou.
  • Nápoj má samozřejmě účinky antibakteriální a působí proti virům. Přestože alkohol v těle má podle provedených výzkumů imunitní systém potlačovat, v případě konzumace vína se žádné podobné účinky neprokázaly. Činnost bílých krvinek, které v těle bojují s infekcí, konzumace vína neomezuje. Díky obsahu tříslovin na rozdíl od jiných alkoholických nápojů je funkce systému naopak podporována. Mnohé studie již zaznamenali zrychlení při léčbě nachlazení pomocí umírněného množství vína. Dokonce se debatuje o možnostech prevence v době chřipkové epidemie.
  • Své antibakteriální účinky projevuje i v trávicím traktu a zároveň celkově podporuje zažívání.
  • V posledních letech se začíná hovořit i o možnostech ochrany před karcinogeny, která je dávána do spojení s látkou resveratrol, který potlačuje vznik karcinogenů. Ovšem zatím je vše v procesu výzkumů.
  • Dlouhodobé studium Harvardské školy prokázal, že pravidelné a mírné pití vína snížilo u sledované skupiny riziko rozvoje dědičné cukrovky téměř o 60% oproti abstinentům nebo příležitostním konzumentům vína. Zvýšenou pravděpodobnost vzniku cukrovky až o 150 % mají osoby konzumující denně zhruba 30 gramů alkoholu. U diabetiků je mírná konzumace vína také doporučována.
  • Samotné koření dodává směsi doplňující pozitivní účinky.

V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Pozitivně ovlivňuje trávení. Skořice je významná i svými antibakteriálními a antioxidačními účinky. Hřebíček se používá pro svoje antiseptické účinky a pomerančové oplodí dotváří trio, které se společně tedy podílí na podpoře imunity celého organismu.

Svařené víno příprava

Svařené víno přípravaZákladem nápoje je kvalitní víno, přičemž pokud dáváte přednost sladkému, doporučujeme použít polosladké víno. Svařák lze vyrobit jak z červeného, tak i bílého vína.

Pokud již máte nakoupenou hotovou směs koření pro svařené víno, tak přidáme půl čajové lžičky směsi do 250 ml studeného vína a následně nápoj přivedeme těsně pod bod varu a necháme louhovat dle chuti.

Jestliže si však chcete vše připravit sami, tak do hrnce o patřičném objemu, podle plánovaného množství nápoje, nalijeme vodu zhruba do výše 1 – 2 cm. Nasypeme cukr podle chuti, nejlepší je hnědý třtinový, má totiž aromatičtější vůni, použít lze však i vanilkový nebo skořicový cukr. Pokud chceme ke slazení použít med, přidáme jej až úplně nakonec – varem by mohl přijít o cenné látky. Následně přisypeme koření – na jeden litr vína cca 3 – 4 hřebíčky a jeden svitek skořice (dá se použít i mletá, ale ta pak trochu škrábe v krku). Do vody vhodíme cca 3 kolečka omytého citronu (případně pomeranče, mandarinky či kolečka jablek). Pro zvýšení ovocné chutě lze též použít ovoce sušené nebo ovocný sypaný čaj. Ovoce by mělo ve vodě trochu plavat, aby se nepřipeklo. Pokud zjistíme, že vody vařením ubylo, přilijeme ji. Po 10 minutách získá nápoj krásnou vůni koření a je čas nalít k ní víno. Čekáme, až se víno zahřeje, a těsně před samotným varem hrnec odstavíme, protože při varu uniká z nápoje alkohol. Poté „svařák“ ochutnáme, podle potřeby dosladíme a ochutíme citronem.

Bílé svařené víno lze připravit podle stejného předpisu, ale jako ovoce je lepší zvolit několik koleček grepu (růžový je sladší, bílý je více hořký). Výborně se hodí i kolečko limety. Když je svařák připravený, vymačkáme do něj šťávu ze zbylého grepu. Ale dáváme pozor, aby nápoj nebyl příliš hořký.

Svařák pro děti z brusinek

Potřebujeme: 1 l brusinkové šťávy, 1/2 hrnku brusinek (je možné použít i zamrazené), 1 celou skořici, 2 hřebíčky, 1/2 hrnku cukru krupice, špetku mleté skořice

Postup: Brusinkovou šťávu, celou skořici a hřebíček smícháme v kastrolu a přivedeme k varu. Snížíme teplotu a pomalu vaříme. V dalším kastrolku smícháme brusinky, cukr, mletou skořici a přidáme 2 lžíce vody. Lehce zahříváme na mírném stupni za stálého míchání, až brusinky popraskají a jsou obalené cukrem. Když brusinky vychladnou, napícháme pár bobulek na dekorativní párátka. Svařenou horkou brusinkovou šťávu nalijeme do hrníčků a ke každému přidáme brusinkové párátko. Totéž je možné udělat i v rybízové variantě.

Zdroje: recepty.vareni.cz, vinoazdravi.cz

Zmíněné produkty:

Svařené víno koření