Domácí zubní prášek z bylinek

Již dlouhou dobu sami neužíváme klasické zubní pasty. Zjistili jsme totiž, že bylinky nejenom viditelně zlepšují vzhled zubů, ale i podporují jejich zdraví a pevnost a zároveň kladně ovlivňují dásně a celou ústní dutinu. A proto jsme místo tradičních prostředků zubní hygieny zvolili obyčejný prášek z bylinek.

Návod na jeho přípravu je velmi jednoduchý a časově nenáročný, takže jej určitě zvládnete i v dnešním hektickém světe. Zároveň tento přírodní prostředek může být úplně zdarma, pokud si bylinky natrháte sami v přírodě.

Jaké bylinky se nejlépe hodí?

 • Zubní prášek z bylinek
  Na fotografii vidíte namletou mátu, šalvěj a heřmánek, které již zbývá smíchat dohromady a vyčistit si zuby.

  Šalvěj – kromě antibakteriálních účinků a schopnosti bojovat se zubním plakem, podporuje zdraví jak zubů, tak i dásní.

 • Heřmánek – je znám svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky.
 • Máta – je častou součástí klasických zubních past, ovšem není to jenom kvůli osvěžujícím účinky, ale především pro své antibakteriálním působení.
 • Měsíček – je tradičním přírodním ranhojičem a kromě toho má antiseptické a ochranné účinky.
 • Kopřiva – podporuje zdraví zubů a dásní.
 • Jitrocel – pomáhá při zvýšené krvácivosti dásní a podporuje zdraví zubů.

Můžete však použít i jiné bylinky s antibakteriálním působením, které osvěží dech. Přičemž byliny s podobnými účinky můžeme mixovat dohromady. Do směsi lze přidat i špetku nějakého koření, které má pozitivní vliv na zuby (např. hřebíček, kurkuma, skořice…).

Existují i různá doporučení ohledně příměsí jako jsou sůl, černé uhlí, soda, ale doporučujeme je užívat spíše v menším množství a s menší frekvencí.

Návod na přípravu:

Bylinky rozmělníme v mlýnku a pokud jsme přidávali několik druhů bylin, tak směs důkladně promícháme. Následně uskladníme do vhodné nádoby a necháme uzavřené nejlépe na temném místě. Doporučujeme nedělat si velké zásoby a spíše připravovat novou směs například jednou měsíčně.

Návod na čištění zubů:

Existují dvě varianty:

 • Buď namočíme kartáček a na něj naneseme špetku prášku a čistíme zuby jako obvykle.
 • Nebo můžeme čistit přímo prstem, na který naneseme prášek.

Zde opravdu záleží spíše na citlivosti zubů a dásní.

Tip: Doporučujeme přímo před aplikací smíchat špetku prášku s nějakým přírodním olejem a až poté jej nanášet na zuby. Můžete využít to, co máte doma – měsíčkový, třezalkový, pupálkový, olivový olej nebo klidně použít obyčejný slunečnicový olej.

Zmíněné produkty:

Šalvěj (čaj ze šalvěje)

Heřmánek květ

Máta peprná

Měsíček květ