Chlorella léčivé účinky

Chlorella léčivé účinkyHledáte něco, co by zvýšilo Vaši energii, podpořilo by detoxikaci organismu a celkově zvýšilo zdraví? Pokud ano, tak chlorela může být právě tím, co hledáte.

Co to ale vůbec je? Jedná se o jednobuněčnou zelenou sladkovodní řasu, která se na planetě Země vyskytuje již od dávných dob, ale byla objevena teprve v roce 1890 dánským mikrobiologem Martinem Beijerinckem. Její prazvláštní název pochází z řečtiny, kde se „chloros“ překládá jako zelený a „ella“ jako malý.

Předpokládá se, že na Zemi existuje již 2,5 miliardy let a podílela se s jinými podobnými organismy na vzniku kyslíku v atmosféře. Ovšem kromě toho, že jí tedy vděčíme za život jako takový, tak v sobě ještě obsahuje celou řadu významných látek, díky čemuž je řazena mezi tzv. superpotraviny. Najdeme v ní bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, D, E nebo K1, stejně jako stopové prvky železa, hořčíku, zinku, fosforu, draslík, ale i významný chlorofyl, který může za to, že tvoří kyslík.

Pro potravinářské a zdravotní účely se pěstuje záměrně, a to nejčastěji v asijských zemích, především v Japonsku a Tchaj-wanu. Je tam opravdu oblíbená a přidává se do čajů, nápojů, polévek, jogurtů a dalších jídel. Ovšem řasa se kultivuje i v jiných oblastech světa včetně České republiky, a to konkrétně v Třeboni. Proces probíhá od května po říjen ve speciálním kaskádovém systému, což dává možnost vypěstovat řasy vysoké kvality a čistoty.

Účinky

  • Chlorella dodává energii.

V tradiční čínské medicíně se říká, že dodává energii yin, což znamená, že pomáhá obnovit organismus jako celek a příznivě ovlivňuje nervový systém. V ajurvédě se používá na únavu a vyčerpání, během rekonvalescence.

  • Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.

Zajímavý výsledek přinesla studie z roku 2012, která zkoumala krátkodobé užívání chlorelly po dobu 8 týdnů. Po této době totiž dokázala podpořit rychlejší léčení počátečních zánětů a zvýšit aktivitu NK buněk (Natural Killer, neboli „přirození zabíječi“), které mají schopnost zabíjet nádorové nebo virem napadené buňky.

  • Podporuje obnovu přirozené střevní mikroflóry a pomáhá při problémech s vředy.
  • Chlorella vylučuje z těla těžké kovy jako je olovo, kadmium, rtuť nebo uran, a zabraňuje tak jejich absorbování. Proto také bývá doporučována při detoxikačních kúrách. Může působit i jako prevence otravy těžkými kovy.

„Hlavním přínosem chlorelly na obranný systém těla je její blahodárný podpůrný účinek na mnoho orgánů a systémů zároveň. Hlavně na imunitní a vylučovací systém. V roce 1957 Dr. Tadechi a jeho kolegové v Japonsku objevili, že chlorella podporuje rychlý růst Lactobacillů – tedy bakterií, které podporují zdraví tlustého střeva. Chlorofyl, který chlorella obsahuje, pomáhá udržovat střeva čistá a celulózová membrána chlorelly se váže na kadmium, olovo a jiné těžké kovy, čímž mohou být odvedeny z těla ven. CGF (Chlorella Growth Factor – růstový faktor) stimuluje opravu poškozených tkání. Shrnuto a podtrženo: chlorella obnovuje pravidelnost stolice, normalizuje střevní mikroflóru, pomáhá při detoxikaci střeva a stimuluje opravu poškozené tkáně.“

Chlorella, Jewel of the Far East“ by Dr Bernard Jensen, D.O., Ph.D.

  • Tuto významnou řasu se doporučuje užívat i na cholesterol, cukrovku či obezitu.

Japonská studie z roku 2008 zkoumala užívání chlorelly po dobu 16 týdnů dvěma skupinami. První skupina byla tvořena zdravými lidmi a v druhé byli lidé s rizikem vzniku některého z kardiovaskulárních onemocnění. Po uplynutí doby došlo ke snížení cholesterolu, hladiny cukru v krvi a tělesnému tuku, a to dokonce u obou skupin.

  • Je vhodná při vysokém krevním tlaku.

Japonského vědeckého výzkumu se účastnili pacienti s mírně zvýšeným tlakem, kteří po dobu 12 týdnů každý den užívali 4 gramy chlorelly. Výsledkem bylo snížení krevního tlaku oproti skupině, která po celou tuto dobu užívali placebo.

  • Podle studie z roku 2013 dokáže tato sladkovodní řasa snížit oxidační stres, který často stojí za mnohými zdravotními problémy. Zneškodňuje volné radikály a celkově se podílí na ochraně buněk.
  • Řasa je vhodná i pro výkonnostní sportovce či při náročné práci.

Japonský výzkum sledoval skupinu mladých mužů a žen, kteří po dobu 4 týdnů každý den užívali 6 gramů chlorelly. Výsledkem bylo zvýšení saturace plic kyslíkem, přičemž u skupiny, která po celou tuto dobu užívala placebo, nebyly zjištěny žádné změny.

  • Je vhodná i během chemoterapie.
  • Podporuje celkové zdraví.

„Při pravidelném používání Chlorella pomáhá při opravě poškozeného genetického materiálu v lidských buňkách a tím chrání naše zdraví a zpomaluje proces stárnutí. Když jsou naše nukleové kyseliny RNA a DNA v dobrém stavu a fungují efektivně, naše tělo se zbavuje toxinů a je vyhýbají se mu mnohé nemoci. Buňky jsou schopné se sami opravovat (regenerovat) a energie a vitalita celého těla roste.“

Chlorella, Jewel of the Far East“ by Dr Bernard Jensen, D.O., Ph.D.

Formy a dávkování

Chlorella se nejčastěji vyskytuje ve formě tablet či prášku. Dávkování by mělo být individuální a vždy doporučujeme začínat malými dávkami a poslouchat svůj organismus.

Většinou se užívá před jídlem a neměla by se konzumovat zároveň s vitamínem C – je nutné udělat alespoň hodinový odstup.

Nežádoucí účinky

Z důvodu nedostatečných výzkumů se obvykle nedoporučuje užívání během těhotenství a kojení.

Zdroje: bylinkopedie.cz, chlorella.rebelia.cz,
ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Spirulina & chlorella & prebiotikum