Ahmad Tea a jeho příběh

Čaj Ahmad má své kořeny v Íránu, kam jej v padesátých letech dvacátého století začal z Indie dovážet Hussain Afshar. S čajem začal obchodovat a postupně získal mnoho zkušeností. Tento podnik poté převzal jeho syn Ahmad Afshar, ale kvůli revoluci v roce 1979 musela jeho rodina emigrovat do Velké Británie.

V roce 1986 tak byla třetí generací Afsharovy rodiny založena společnost Ahmad Tea. Začátky firmy bazírovaly na distribuci čajů dovezených z Indie ve Velké Británii. V té době tvořily nabídku zejména čaje English Breakfast, Ceylon a Afternoon. Dodnes se tyto druhy prodávají nejvíce.

Známé obaly Ahmad tea

Ahmad teaPo nějaké době se ukázalo, že obchodovat s čajem ve Velké Británii je zcela odlišné od Íránu. Mnohé čaje se velmi obtížně prodávaly. Společnost se proto musela poradit s konzultanty o svých dalších krocích, aby se vůbec na trhu udržela.

Jeden z expertů jim doporučil dát na obaly obrázky starého Londýna, aby vzbudily ve svých klientech pocit důvěry.

Různobarevné pruhy též nejsou náhodou. Mají totiž připomínat různobarevné pruhy, kterými značili námořníci jednotlivé pytle s čajem, jež přiváželi do Evropy.

Kromě toho se jim podařilo otevřít čajovnu Ahmad Tea v londýnském Southamptonu.

V devadesátých letech započíná nebývalý růst společnosti, její provozovny se rozšířily do Indie, Spojených arabských emirátů, Ruska, Azerbajdžánu, Srí Lanky, Japonska, Francie.

Čaje Ahmad…

Na začátku existence společnosti Ahmad Tea pronesl její generální ředitel slib, že nikdy nebude prodávat nic, co by sám nepil doma. Tím jednoznačně definoval vysoké požadavky na kvalitu čajů.

Od té doby už uplynulo téměř půl století a značka Ahmad Tea se mezitím stala jedním z nejznámějších producentů čajů na světě. Vyváží je do více než sedmdesáti zemí na pěti kontinentech. I přesto se však stále jedná o rodinnou firmu.

Distribuce v České republice začala v roce 1992. Nejdříve se dovážely 4 čajové druhy. V současné době v sortimentu existuje přes 70 druhů čajů různých příchutí, typů a balení.

Výroba

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují výslednou kvalitu teplých nápojů, je samotný sběr. Ahmad dodnes využívá ruční způsob čajových lístků z vrchní části rostliny, které se poté podrobí přísné kontrole. Až po ní následuje samotná výroba čaje. Její součástí jsou sušení a fermentace. Dále opět následuje kontrola, nyní již samotné chuti výsledného čaje. Denně se mimochodem ochutná více než 500 šálků čaje.

Zmíněné produkty:

Earl Grey Tea

Ahmad Tea English Breakfast

English Tea No. 1 (Ahmad Tea)