Připravujete se na dovolenou? Nezapomeňte na bylinkovou lékárničku!

Přírodní lékarničkaAby se Vaše dny volna opravdu vydařily, doporučujeme myslet nejen na jízdenky a vaše doklady, ale i na lékárničku z bylinek. Ani během dovolené na nás příroda nezapomíná a připravila pro nás celou řadu účinných řešení potíží spojených s cestováním.

Co by tedy v takové lékarničce určitě nemělo chybět? Bylinky:

Na cestu

Pokud trpíte na cestovní nevolnost, určitě si před cestou dejte půl čajové lžičky semena kopru a zapijte jej velkým množstvím vody. Semeno zároveň posiluje srdeční svalovinu, pomáhá při střevních potížích, bolestech, nadýmání a dalších potížích. Podobné vlastnosti má i máta peprná či zázvor, který navíc pomáhá tělu rychleji se aklimatizovat na nové prostředí – zmenšuje pásmovou nemoc, stres, reakci na klimatické změny.

Na trávení

Náš organismus často neadekvátně reaguje na nová místa, jinou stravu a vodu. Nejčastěji se to projevuje právě na trávicím traktu. Příroda nám však připravila výtečné řešení – tinkturu z ořešáku královského. Nejenže dobře čistí krev a pomáhá při kožních potížích, ale je též výtečným pomocníkem při žaludečních a střevních problémech, podporuje trávení, čistí trávicí soustavu a celkově podporuje organismus. Ovšem mějte na paměti, že též snižuje krevní tlak, a nedoporučuje se tudíž dětem. Takže co s tím? V těchto případech určitě sáhněte po čaji z heřmánku či třezalky (u třezalky platí varování, že u citlivých osob je možnost fotosenzibilizace).

Zapomněli jste doma zubní pastu? Na pomoc příjde heřmánkový olej, který nejen výborně vyčistí zuby, ale zároveň jím promasírujete dásně. Má protizánětlivé účinky a pomáhá zacelit rány.

Na spánek a uklidnění

Někteří lidé jsou velmi citliví na změnu vnějšího prostředí, a proto se jim často na novém místě hůře usíná. I zde nám však pomůže příroda. Tinktura z mučenky nebo šišáku bajkalského pomáhají překonat tento problém. Pokud není po ruce tinktura, tak určitě sáhněte po tradičním čaji z těchto bylinek, nebo i přírodních tabletách z šišáku.

Na kůži a svaly

Ti, kteří preferují aktivní odpočinek, určitě ocení měsíčkovou nebo zlatobýlovou mast. Představují totiž rychlé a efektivní řešení mozolů a drobných poranění. Také v těchto případech neopomínejte propolisovou tinkturu.

Při natažení či bolestech svalů se vašimi nejlepšími přáteli stanou kostivalová mast a levandulový olej. Na křeče se určitě hodí plavuň a vnitřně se doporučuje přijímat hořčík.

Naopak ti, kteří dají přednost opalování na pláži, často v prvních dnech přecení polehávání na sluníčku, a tak se jim k večeru připomene jejich zčervenalá pokožka. V těchto případech se na postižená místa doporučuje použít liliovou mast či mast z mumio, které se obvykle používají i na různé rány. Vhodným řešením je též třezalkový olej, který opatrně vtíráme do kůže.

Něco vás štíplo? Nezačínejte panikařit! Na postižené místo radši přiložte čerstvou nakrájenou cibuli. Pro následné zklidnění lze použít olej z levandule nebo propolisovou tinkturu. Na otoky aplikujte list z jitrocelu (rozmělčit či vymačkat).

Jako repelent lze použít česnek, levandule, máta peprná, kozlík lékařský či rozmarýn.

Na močové cesty

Pokud se objevily potíže s močovými cestami a močovým měchýřem, určitě nezapomeňte na tinkturu z lichořeřišnice. Ne nadarmo se jí přezdívá urologický penicilín.

Na nachlazení

Nachladli jste se během výletu? Nevěšte hlavu, určitě vám pomůže čaj z tužebníku. Rostlina obsahuje salicylovou kyselinu, takže je velkým pomocníkem při bolestech hlavy, teplotě, infekcích. V těchto případech určitě nezapomeňte ani na šalvěj, lípu a listy maliníku.

 

Levandulová voda se určitě hodí na horké dny, kdy nejen osvěží, ale i podporuje čištění pokožky.

Přejeme Vám hodně zdraví a krásnou dovolenou!

Napsat komentář