Babské rady na kašel

Babské rady proti kašliKašel je jedním z častých nepříjemných symptomů, který nás může zastihnout nejen v chladné roční období. Naštěstí existuje celá řada jednoduchých způsobů, jak jej můžeme zvládnout.

  1. Při kašli velmi pomáhá teplo.

Vhodným řešením je tedy využít buď hotové polštářky se solí, nebo si vyrobit doma vlastní. Budeme k tomu potřebovat plátěný sáček (případně polštářový povlak) a sůl (můžeme použít mořskou, himálajskou nebo obyčejnou kuchyňskou). Tu nejdříve zahřejeme na suché pánvi (množství odhadneme dle objemu sáčku). Jakmile bude teplá, přesypeme ji do sáčku/polštářku a pořádně zavážeme. Následně jej přiložíme na hrudník nebo záda.

Měl by jen příjemně hřát, takže pokud je moc horký, stačí jej zamotat např. do ručníku. Lze jej též zafixovat dalším rušníkem či šálou, abyste jej nemuseli celou dobu držet. Při zahřívání hrudi dbejte na to, aby polštářek nebyl nad oblastí srdce.

Sůl nejčastěji udržuje teplo cca 30-60 min, takže se doporučuje prohřívat alespoň 2x denně – ráno a večer. Není vhodné hned poté vycházet ven. Pozor prohřívat se nedoporučuje při zvýšené teplotě.

  1. Jednou z nejúčinnějších pomocí při kašli je pití velkého množství horkého čaje.

Lze použít jak bylinné směsi, tak i čaje připravené z jedné bylinky například podbělu, jitrocele, tymiánu, mateřídoušky nebo lípy. Čaj lze osladit medem a přidat citrón.

Na vlhký kašel se obecně doporučuje jitrocelový čaj ve směsi s mateřídouškou ve stejném množství, který velmi doporučovala Marie Treben.

Pokud zrovna nefandíte bylinným čajům, tak vhodnou alternativou bude do horké vody přidat med a citrón. Jedná se o velmi jednoduché, ale zároveň efektivní řešení, které lze podávat i dětem.

Další možností je pít ovocné čaje z malin, brusinek, ostružiníku – obsahují řadu vitamínů a minerálů a podpoří rychlejší uzdravení. Vhodnou volbou je též šípkový nebo rakytníkový čaj.

3. Velmi pomáhá cibule s medem, která je vhodná i pro děti.

Babské rady na kašelPříprava: nejdříve cibuli očistíme a nakrájíme na malé kousky, které zalijeme medem. Počkáme několik hodin, než cibule pustí šťávu a po scezení užíváme po lžičkách i každé 2-3 hodiny několik dní za sebou. Podrobněji…

4. Na suchý kašel se doporučuje teplé mléko se sodou (cca půl lžičky jedlé sody do sklenice teplého mléka) či černá ředkev, přičemž kvůli chuťovým vlastnostem je asi nejvhodnější variantou kombinace s medem.

Postup: ředkev umyjeme a zbavíme vršku a částečně i vnitřku, abychom vytvořili dutinu (viz obrázek). Dovnitř přidáme med nebo cukr a přivřeme vrškem. Necháme odstát 4-6 hodin, aby ředkev pustila šťávu. Poté užíváme po lžičkách.

5. Na vlhký kašel je vhodná směs anýzu a medu, kterou můžeme použít i u malých dětí.

Návod: 1 čajovou lžičku medu smícháme s 2 čajovými lžičkami semen anýzu a zalijeme sklenicí vody. Zahříváme do stádia varu a po scezení užíváme jednu čajovou lžičku každé 2 hodiny (dospělí mohou klidně i 1-2 polévkové lžíce).

6. Šťáva aloe vera pomáhá i při dlouhotrvajícím kašli.

Lze ji užívat samostatně, nebo si připravit směs s medem.

Příprava: smícháme med a čerstvou šťávu z aloe vera ve stejném poměru a užíváme 1 čajovou lžičku 3x denně.

7. Při kašli je velmi vhodné několikrát denně roztírat hrudník zahřívající mastí.

Můžeme použít tymiánovou (návod na výrobu domácí masti z tymiánu), jantarovou mast nebo kostivalovou s kafrem. Výborně se též hodí prsní balzám či tymiánové máslo.

8. Efektivním řešením při kašli je obyčejná placka.

Tu připravíme smícháním medu, másla (např. slunečnicové, olivové) a mouky ve stejném množství. Jakmile zformujeme placku (viz obrázek výše), tak ji položíme na gázu a přiložíme na hrudník. Zakryjeme igelitem a případně i vrstvou vaty. Fixujeme jako obklad a necháme cca na 2 hodiny nejlépe před spánkem.

9. Pokud dáváte přednost sladším způsobům léčby, tak velmi vhodnou variantou budou určitě bylinné sirupy, které si lze připravit i přímo doma (viz příprava jitrocelového sirupu, příprava šalvějového sirupu). Volit můžeme například jitrocelový, šalvějový nebo borovicový sirup.

  1. Můžeme též použít éterické oleje např. eukalyptus nebo borovice (přidáme např. do aromalampy) pro usnadnění dýchání obzvláště před spánkem. Stejný efekt bude mít i vonný polštářek či sáček např. se šalvějí.

Přejeme hodně zdraví!

Jak na nachlazení? Babské rady při kašli, rýmě, teplotě…